حوت 10, 1399 09:47 Asia/Kabul
  • برگزاری نخستین نشست شورای عالی دولت افغانستان
    برگزاری نخستین نشست شورای عالی دولت افغانستان

شورای عالی دولت افغانستان که نزدیک به بیست رهبر سیاسی عضویت آن را دارند روز شنبه نخستین نشستش را برگزار کرد.

به گزارش خبرنگار رادیو دری، رییس‌جمهوری افغانستان رهبری نخستین نشست شورای عالی دولت را داشت.

اشرف غنی می‌گوید ، برای شرکت در این شورا از همه رهبران سیاسی دعوت شده‌است اما از این میان نزدیک به بیست تن آنان حضور را در این شورا پذیرفته اند.

محمد شاکر کارگر، رییس دفتر رییس‌جمهور بیان داشت: «هدف از ایجاد شورا آوردن صلح در افغانستان است.»

مارشال عبدالرشید دوستم که یکی از اعضای شورای عالی دولت است به روز شنبه، پس از نزدیک به یک و نیم سال برای شرکت در نخستین نشست این شورا از جوزجان به کابل آمد.

مارشال دوستم در حالی به کابل آمده‌است که شماری از رهبران سیاسی از یک حکومت موقت سخن گفته اند؛ اما رییس‌جمهور غنی با حکومت موقت مخالفت کرده است.

دوستم گفت: «ما آمدیم تا با رییس صاحب جمهور جلسه بگیریم. دیگر رهبران سیاسی را هم ببینیم. در صلح، دست همه ما بالا است؛ اگر صلح هم نشد، کسی را اجازه ندهیم که همین وضعیت فعلی ما را بر هم بزند.»

هرچند آقای دوستم برای رسیدن به صلح تأکید می‌ورزد اما می‌گوید که حکومت باید بکوشد تا ولسوالی‌ها و شاهراه‌ها را از حضور طالبان پاک سازی کند.

شورای مصالحه ملی می گوید که شورای عالی دولت درباره صلح و موضوعات مهم ملی، به رییس جمهور یک نقش مشوره دهنده دارد و میان شورای عالی مصالحه ملی و شورای دولت هیچ تداخل وظیفوی نخواهد بود.

عبدالله عبدالله، رییس‌ شورای عالی مصالحۀ ملی روز گذشته در برنامه‌ ای که به‌مناسبت حضور دوستم در کابل برگزار شده بود، بار دیگر بر آتش‌بس تأکید کرد: «چیزی که توقع مردم افغانستان بوده، آن توقع برآورده نشده. خشونت و جنگ ادامه دارد. ترورهای هدفمند صورت می‌گیرد.»

محمد محقق، مشاور رییس جمهور در امور امنیتی و سیاسی نیز در این مراسم بیان داشت: «اگر کسی خیال به سرش زد که از راه زور به افغانستان تسلط پیدا کند، حساب شان را بکنند که همه مردم افغانستان یک پارچه هستند.»

 

تگ