حوت 10, 1399 11:39 Asia/Kabul
  • صالح: حزب التحریر در افغانستان رسمیت ندارد
    صالح: حزب التحریر در افغانستان رسمیت ندارد

معاون نخست ریاست‌جمهوری افغانستان اعلام کرد که حزب تحریر در وزارت دادگستری افغانستان ثبت نیست و این حزب باید دست از فعالیت‌های غیرقانونی و تبلیغ ضد نظام بردارد.

به گزارش خبرنگار رادیو دری، امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری افغانستان اعلام کرد که حزب تحریر در وزارت دادگستری افغانستان ثبت نیست و این حزب باید دست از فعالیت‌های غیرقانونی و تبلیغ ضد نظام بردارد.

صالح که صبح امروز (یک‌شنبه، ۱۰ حوت) یک‌ صدودوازدهمین تصمیم جلسات شش‌ونیم میثاق امنیتی کابل را در صفحه‌ی رسمی فیس‌بوک خود منتشر کرده، گفته است که حزب تحریر پس از این تا زمانی که در وزارت عدلیه ثبت نشود، حق تجمع و تبلیغ را ندارد.

صالح همچنان نوشته است که دولت افغانستان حزب تحریر را به رسمیت نمی‌شناسد و تا زمانی که مشکل حقوقی این حزب حل نشود، هر گونه فعالیت «از نام و نشانی این شبکه‌ی مجهول غیرقانونی خواهد بود».

معاون نخست ریاست‌جمهوری افزوده است که شماری از فعالان حزب تحریر با گروه‌های تروریستی تبانی نزدیک فکری دارند. به گفته‌ی او، قرار است در آینده‌ی نزدیک  چگونگی برخورد حقوقی و قانونی با فعالان حزب تحریر به بحث گرفته شود.

صالح از افرادی که خود را عضو حزب تحریر می‌دانند، خواسته است که تا زمان تدوین حقوقی، دست از تبلیغ ضد نظام و فعالیت بردارند.

در سال ۲۰۱۵ میلادی، عبدالله عبدالله که در آن زمان سمت ریاست اجراییه حکومت وحدت ملی را بر عهده داشت، گفته بود که حزب تحریر در افغانستان به‌عنوان شاخه‌ی غیرنظامی گروه‌های تروریستی به‌صورت گسترده فعالیت می‌کند.

تگ