حوت 10, 1399 17:56 Asia/Kabul
  • کابل توافقنامه آمریکا و طالبان را زیانبار دانست
    کابل توافقنامه آمریکا و طالبان را زیانبار دانست

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، توافقنامه صلح آمریکا و طالبان را اتلاف وقت خواند و اعلام کرد که این توافق‌ خسارات سنگینی را بر مردم افغانستان وارد کرده است.

به گزارش رادیودری، «دواخان مینه‌پال» معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان امروز یکشنبه در توئیتی نوشت: این توافقنامه اتلاف وقت بود و خسارات سنگینی به مردم افغانستان وارد کرده است.

وی افزود: از دیدگاه افغان‌ها، توافقنامه دوحه وقت را در انتظار صلح تلف کرده، خسارات سنگین شخصی و مالی به افغان ها وارد کرده و افغانستان را به طرف نابودی کشانده است.

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان نیز گفته است که توافقنامه صلح دوحه به آتش‌بس بین آمریکا و طالبان منجر شده، اما برای مردم افغانستان زیان‌بار بوده است.

«رحمت الله اندر» سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان در فیسبوک خود نوشت: توافقنامه صلح دوحه هیچ دستاورد مثبتی برای شهروندان افغانستان در پی نداشته است.

اندر افزود: این توافق برای شهروندان افغانستان خشونت و کشتار را به ارمغان آورده و از منظر گفت‌وگوهای بین افغانستانی زمان طولانی را در روند صلح هدر داده است.

طالبان نیز همزمان در سالروز امضای توافقنامه این گروه با آمریکا آن را تنها راه حل برون رفت از معضل کنونی در افغانستان خوانده و گفته است که هیچ بدیلی برای آن وجود ندارد.

در چنین شرایطی برخی منابع آمریکایی از احتمال تعدیل و یا لغو کامل این توافقنامه سخن گفته اند اما گروه طالبان هشدار داده است اگر این توافقنامه عملی نشود، جنگ بی سابقه در افغانستان رخ خواهد داد. آنها همچنین از دستیابی به تجهیزات پیشرفته نظامی از جمله پهپاد و موشک سخن گفته اند.

تگ