حوت 13, 1399 13:48 Asia/Kabul
  • گفت‌وگوی وزرای خارجه امریکا و قطر در مورد صلح افغانستان
    گفت‌وگوی وزرای خارجه امریکا و قطر در مورد صلح افغانستان

آنتونی بلینکن؛ وزیر خارجه‌ی امریکا و محمد بن عبدالرحمان آل ثانی؛ وزیر خارجه‌ قطر درباره‌ روند صلح افغانستان گفت‌وگو کردند.

به گزارش خبرنگار رادیودری، درحالی که زلمی خلیلزاد دور تازه رایزنی‌ها در کابل را آغاز کرده است، وزرای خارجه آمریکا و قطر پیش از سفر وی به دوحه درباره روند صلح افغانستان گفت‌وگو کردند.

 «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان برای رایزنی درباره آنچه «راه رو به جلو»ی دولت افغانستان و طالبان گفته شده است به کابل سفر کرده و پس از آن نیز قرار است به دوحه و پایتخت‌های شمار دیگری از کشورهای منطقه سفر کند.

خلیلزاد در سفر به کابل با سران افغانستان و شماری از رهبران احزاب سیاسی و شخصیت‌های برجسته سیاسی افغانستان دیدار کرد و براساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، قرار است پس از آن عازم دوحه شود.

در این دیدارها، سیاسیون افغان بر ضرورت اجماع ملی و منطقه‌ای در روند صلح، مشورت با شخصیت‌های سیاسی در این روند و انجام گفت‌وگوهای صلح در یک چارچوب چندجانبه بحث و تبادل‌نظر کردند.

پیش از سفر خلیلزاد به دوحه، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا در یک تماس تلفنی با «محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی» معاون نخست وزیر و وزیر خارجه قطر درباره روند صلح افغانستان و حمایت قطر برای تسهیل این روند گفت‌وگو کردند.

این تماس در حالی صورت می‌گیرد که به‌گفته کارشناسان خلیلزاد در دولت ترامپ صلاحیتی بسیار گسترده‌ داشت اما پس از ابقا توسط دولت بایدن مسئولیت‌هایش محدود شده است و اقداماتش باید با هماهنگی نزدیک با وزارت خارجه صورت گیرد.

تگ