حوت 13, 1399 14:03 Asia/Kabul
  • گفتگوی زنان نماینده مجلس ایران و افغانستان
    گفتگوی زنان نماینده مجلس ایران و افغانستان

برای نخستین بار زنان عضو دو مجلس شورای ملی افغانستان و مجلس شورای اسلامی ایران از طریق ویدیو کنفرانس باهم تشکیل جلسه داده و گفتگو کردند.

به گزارش رادیودری، این نشست مجازی به ابتکار وزارت امور خارجه افغانستان بعد از ظهر روز سه‌شنبه (12 حوت) با حضور سرپرست وزارت امور زنان، نمایندگان زنان از شورای ملی و جامعه مدنی افغانستان و حضور مجازی نمایندگان زنان از مجلس شورای اسلامی ایران، برگزار گردید.

«حسینه صافی» سرپرست وزارت امور زنان افغانستان در ابتدای این نشست از شرکت نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران در این نشست مجازی ابراز سپاس نموده، حمایت و پشتیبانی زنان جهان و منطقه، به ویژه اعضای مجلس شورای اسلامی ایران از زنان افغانستان را برای تحقق اهداف و حضور فعال شان در تصمیم گیری‌های سیاسی و مذاکرات صلح، مهم و ارزنده خواند.

سپس، نمایندگان زنان از پارلمان و جامعه مدنی افغانستان، با اشاره به گفتگوهای صلح، دیدگاه‌های خویش را پیرامون اهمیت اجماع منطقه‌ای، نقش زنان در گفتگوهای صلح، ضرورت آتش‌بس، حفظ نظام جمهوری، دستاوردهای زنان در بیست سال اخیر و غیر اسلامی خواندن جنگ جاری افغانستان مطرح کردند.

زنان افغان در این نشست، خواهان حمایت زنان عضو پارلمان‌های کشورهای جهان به خصوص زنان عضو مجلس شورای اسلامی ایران از حقوق زنان افغانستان و حضور فعال آنان در مذاکرات صلح و تصمیم‌گیری‌های آیندۀ کشور شدند.

گفتنی است که این اولین نشست میان زنان عضو دو مجلس شورای ملی افغانستان و شورای اسلامی ایران، می‌باشد.

تگ