حوت 13, 1399 19:11 Asia/Kabul
  • مذاکرات صلح محور دیدار خلیلزاد و حنیف اتمر
    مذاکرات صلح محور دیدار خلیلزاد و حنیف اتمر

زلمی خلیلزاد؛ نماینده ویژه امریکا در امور صلح در کابل با حنیف اتمر؛ وزیر امور خارجه در مورد روند صلح و چالش‌ها در این روند دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرنگار رادیو دری، وزارت امور خارجه با نشر اعلامیه‌ای گفته است که  در این نشست طرفین پیرامون آخرین تحولات و چالش‌ها در روند صلح افغانستان و بررسی تعهدات طالبان از سوی واشنگتن بحث و تبادل نظر کرده و تلاش‌های مشترک واشنگتن و کابل را در راستای موفقیت روند مذاکرات صلح مورد گفتگو و بررسی قرار داده‌اند.

وزیر امور خارجه  بر اهمیت حمایت منطقه‌‌ ای و بین‌المللی از روند صلح تأکید کرد.

خلیلزاد پیش از این با اشرف غنی و عبدالله عبدالله و سایر چهرهای سیاسی نیز در کابل دیدار کرد.

منابع امریکایی می‌گویند، خلیلزاد در کابل طرحی را به حکومت و رهبران سیاسی افغانستان سپرده که اگر این طرح پذیرفته شود، بر اساس آن یک نشست با اشتراک کشورهای با نفوذ، مقام‌های حکومتی و سیاسیون و با میانجی‌گری سازمان ملل متحد برگزار خواهد شد.

این نشست در باره روند صلح و رهنمایی برای آینده افغانستان برگزار خواهد شد.

 یک منبع آگاه در شورای عالی مصالحه ملی نیز گفته که نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، طرح تازه ایجاد حکومت را با مقام‌ها و سیاسیون افغان مطرح کرده است.

این منبع که به خاطر حساسیت موضوع نخواست نامش در گزارش ذکر شود، گفت: این طرح حکومت مشارکتی نیست، بلکه طرح تسریع روند گفت‌وگوهای صلح و دستیابی افغانستان به صلح است.

 

تگ