حوت 14, 1399 13:59 Asia/Kabul
  • استاد محقق: طالبان از ما بیعت می‌خواهند
    استاد محقق: طالبان از ما بیعت می‌خواهند

محمد محقق مشاور رئیس جمهور افغانستان می گوید که مردم به دنبال صلحی هستند که اقتدار کشور حفظ شود و به معنای فروپاشی نظام فعلی نباشد.

به گزارش رادیودری، محمد محقق مشاور ارشد رئیس جمهور افغانستان در امور امنیتی و سیاسی امروز (پنجشنبه) در مراسم گرامی‌داشت از بیست و ششمین سالروز شهادت شهید مزاری در کابل گفت که صلح با عزت و دائمی مهم است.

او بیان کرد که مردم افغانستان صلحی را می‌خواهند که در آن عزت و اقتدار کشور حفظ شود و به معنای فروپاشی نظام کنونی نباشد. 

مشاور رئیس جمهور افغانستان افزود: گروه طالبان از ما بیعت می خواهند، اما ما چنین خواستی را نمی پذیریم و با کسی بیعت نمی‌کنیم.

محقق خاطرنشان کرد که ما صلحی را به قیمت از دست رفتن تمام دستاوردها و ارزش‌های سال های اخیر نمی‌خواهیم و چنین صلحی عاقلانه نیست.

رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان بر هم‌پذیری تاکید کرد و گفت که مردم افغانستان صلح با عدالت اجتماعی می‌خواهند. طبق‌ گفته‌های او صلحی که منجر به نابودی نظام و دست‌آوردهای بیست‌ سال اخیر شود، برای مردم پذیرفتنی نیست.

او هم‌‌چنان در رابطه به طرح حکومت موقت گفت که این طرح به معنای فروپاشی نظام است. به گفته او، در دو دهه‌ اخیر میلیون‌ها دالر به خاطر ساخت نظام و اردوی منظم مصرف شده و اکنون برهم زدن آن، کار عاقلانه‌ای نیست.

رهبر حزب وحدت مردم افغانستان بیان کرد که مردم افغانستان یک بار طعم فروپاشی نظام را چشیده‌اند. به گفته او دولت افغانستان صدها بال طیاره‌های جنگی و امکانات نظامی داشت، اما با فروپاشی نظام این امکانات به‌ شکل آهن کهنه به فروش رسید.

او گفت که مردم افغانستان، صلحی را می‌خواهند که در آن ارزش‌ها، نظام جمهوریت، ارزش‌های قانون اساسی، حقوق زن و حقوق بشر حفظ شود.

 

تگ