حوت 15, 1399 12:12 Asia/Kabul
  • راهبرد آمریکا در افغانستان؛ بایدن مجبور به پذیرش شکست می‎شود؟
    راهبرد آمریکا در افغانستان؛ بایدن مجبور به پذیرش شکست می‎شود؟

واشنگتن پست می‎گوید جو بایدن گزینه‌ های کمی در قبال افغانستان دارد و باید برای کاستن از میزان شکست در این کشور تلاش کند.

اواخر فوریه سال ۲۰۲۰ و پس از چندین دور مذاکره، در نهایت طالبان و دولت سابق آمریکا توافق صلحی را امضا کردند که بر اساس آن واشنگتن متعهد شد که در ازای توقف عملیات طالبان، نیرو‌های خود را تا ماه می ۲۰۲۱ از افغانستان خارج کند.

اکنون یک سال از این توافق صلح می‌گذرد و اوضاع نه تنها در افغاستان بهتر نشده بلکه بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران درباره افزایش درگیری‌ها و تنش‌ها هشدار می‌دهند.

با این وجود دولت جدید آمریکا می‎گوید که این توافق را مورد بازنگری قرار خواهد داد و در حال حاضر تصمیمی برای «خروج عجولانه» از افغانستان ندارد.

اما به نظر می‌رسد که دولت جدید آمریکا به ریاست جمهوری «جو بایدن»، انتخاب‌های زیادی را در قبال افغانستان ندارد و باید شکست را در این کشور بپذیرد.

پایگاه «واشنگتن پست» در گزارشی به سیاست آمریکا در قبال افغانستان پرداخته و می‌نویسد «جو بایدن مجبور است تا در افغانستان ضرر کند و این ضرر را به مجموعه شکست‌های جورج بوش اضافه کند.»

«واشنگتن پست» با اشاره به حضور ۲۰ ساله آمریکا در افغانستان، می‌افزاید «بایدن با یک انتخاب رو به رو است، اما در واقع این یک انتخاب نیست، بایدن می‌توان روندی را که در دوران باراک اوباما کلید خورده و در دوره دونالد ترامپ تشدید شده، ادامه دهد، ضرر‌ها را متوقف کند و از افغانستان خارج شود.»

این گزارش می‎گوید «جو بایدن همچنین می‌تواند به نوعی یک نقشه دوم را ادامه دهد که در آن عملیات ویژه آمریکا در افغانستان بدون هیچگونه چشم اندازی برای پیروزی جریان دارد.»

این پایگاه آمریکایی بهترین گزینه را برای بایدن، ادامه توافق صورت گرفته با طالبان در دوران ترامپ می‌داند و می نویسد که با این اقدام، بایدن می‌تواند حفظ ظاهر کند و زمان کافی را برای خروج نیرو‌های آمریکایی داشته باشد و علاوه بر این از درگیری‌های احتمالی فصل بهار در افغانستان جلوگیری کند.

این گزارش وضعیت کنونی آمریکا در افغانستان را حاصل یک راهبرد طولانی مدت می‌داند و در این باره می‌نویسد «نمی توان بایدن را مقصر دانست و همینطور ترامپ را به دلیل توافق با طالبان چرا که این محصول تلخ مدت‌ها پیش از این کاشته شده است؛ در زمان جورج بوش نیرو‌های آمریکایی بدون کوچکترین اندیشه‌ای درباره این که صلح پایدار چگونه به دست می‌آید، به یکی از پیچیده‌ترین کشور‌های روی زمین اعزام شدند.»

«واشنگتن پست» در بخش دیگری به نقل از یک مقام نظامی آمریکایی می‌نویسد «زمان پیروزی در افغانستان و عراق در آغاز بود؛ تیم بوش با نداشتن برنامه قابل اجرا برای یک دولت پایدار در هر دو کشور، شکست نهایی را در این کشور‌ها تضمین کرد.»

تگ