حوت 15, 1399 16:48 Asia/Kabul
  • والی کابل: کسانی که به صدای صلح پاسخ نمی‌گویند باید نابود شوند
    والی کابل: کسانی که به صدای صلح پاسخ نمی‌گویند باید نابود شوند

والی کابل که ریاست کمیسیون نظامی این ولایت را نیز به عهده دارد در مراسمی تاکید کرد که آغوش صلح باز است اما کسانی که به آن نمی‌پیوندند و پاسخ نمی‌گویند باید نابود شوند.

به گزارش رادیو دری به نقل از خبرگزاری تسنیم، «محمد یعقوب حیدری» والی کابل در مراسم از گرامیداشت روز سرباز اعلام کرد که آغوش صلح باز است اما کسانی که به این صدا پاسخ نمی‌‌گویند باید توسط نیروهای امنیتی افغانستان نابود شوند.

وی افزود که از جنگ و خونریزی خسته هستیم اما وقتی جنگ تحمیل شود و زندی، عزت و مردم افغانستان را نشانه بگیرد در مقابلش می‌ایستیم.

حیدری در جمع مردم شهرستان بگرامی ولایت کابل اظهارداشت که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، تنها تهدیدها علیه مردم و ارزش‌های افغانستان را دفع نمی‌کنند بلکه زمینه  را برای بازسازی و توسعه‌ این کشور نیز فراهم می‌کنند.

صبح کابل نیز نوشت که برخی سخنرانان این مراسم نیز وضعیت افغانستان را حساس اعلام کردند و راه برون رفت از بحران را اتحاد و اجماع داخلی گسترده دانستند.

برخی رسانه‌ها در افغانستان می‌گویند که در دور دوم مذاکرات صلح از سوی هیچکدام از طرفین احساس فوریت برای یافتن نقاط مشترک، کاهش خشونت و حرکت به جلو وجود ندارد.

گفته می‌شود که دلیل عدم فوریت دو طرف برای ادامه مذاکرات تغییر در دولت آمریکا و عدم روشنی سیاست‌های دولت جو بایدن برای افغانستان است.

با این حال، گروه طالبان بر اساس توافقنامه قطر همواره در هفته‌های اخیر تاکید کرده است که نیروهای خارجی باید تا اول ماه می خاک افغانستان را ترک کنند.

از سوی دیگر، طی ماه اخیر زمزمه دولت موقت سبب نگرانی ریاست جمهوری و برخی مقامات دولت افغانستان شده است. آنها تاکید همواره تاکید می‌کنند که دولت اقدامات شجاعانه‌ای در روند صلح برداشته و روند صلح نباید به انحلال نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی این کشور منجر شود.

تگ