حوت 15, 1399 16:52 Asia/Kabul
  • آلمان: طالبان بدون فشار جهانی پایان جنگ افغانستان را نمی‌پذیرد
    آلمان: طالبان بدون فشار جهانی پایان جنگ افغانستان را نمی‌پذیرد

وزیر امور خارجه آلمان با تاکید بر عدم خروج سریع نیروهای خارجی از افغانستان اظهارداشت که طالبان بدون فشار جهانی راه حل سیاسی برای پایان جنگ را نمی‌پذیرد.

به گزارش رادیو دری به نقل از خبرگزاری تسنیم، «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان با حضور در پارلمان این کشور گفت که جامعه جهانی باید جلو خروج شتابزده نیروهای خارجی از افغانستان را بگیرد.

وی با تاکید بر این که خروج شتابزده به نفع طالبان تمام می‌شود، اظهارداشت که ماموریت نیروهای خارجی در افغانستان باید مسؤولانه پایان یابد.

وزیر امور خارجه آلمان افزود که مذاکرات کنونی در قطر نخستین شانس واقعی برای برقراری صلح افغانستان است و نباید این فرصت از دست برود.

هایکو ماس به نمایندگان پارلمان آلمان گفت که حضور نیروهای خارجی در افغانستان یکی از مهمترین ابزار فشار جامعه جهانی است و طالبان بدون فشار جهانی به یک راه حل سیاسی برای پایان دادن جنگ در افغانستان تن نخواهد داد.

وزیر خارجه آلمان هشدار داد که خروج شتاب زده نیرو های خارجی از افغانستان سبب می‌شود تا طالبان به جای ادامه مذاکره بر ادامه جنگ تاکید کند.

کابینه آلمان هفته گذشته حضور نیروهای این کشور در افغانستان را تا ژانویه 2022 میلادی تمدید کرد. با این حال، پارلمان آلمان درباره تمدید ماموریت نظامی این کشور باید تصمیم بگیرد.

به گزارش صدای آمریکا، دولت آلمان هزار و 100 نظامی در افغانستان دارد و پس از آمریکا بیشترین شمار نیرو را در چارچوب «ماموریت حمایت قاطع ناتو» در افغانستان مستقر کرده است.

تگ