حوت 16, 1399 09:51 Asia/Kabul
  • اذعان اشرف غنی به اعمال فشار آمریکا در آزادی زندانیان طالبان
    اذعان اشرف غنی به اعمال فشار آمریکا در آزادی زندانیان طالبان

رئیس جمهوری افغانستان اذعان کرد، فرمان آزادی حدود 5000 زندانی طالبان را سال گذشته تحت فشار آمریکا صادر کرده است.

«اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان درباره آزادی سال گذشته 5 هزار زندانی طالبان به «نیویورکر» گفت: فرمان آزادی آن‌ها را صادر کردم، نه بخاطر اینکه حامی این طرح بودم بلکه بخاطر اینکه آمریکا مرا تحت فشار قرار داده بود.

مسئولان افغانستان ازجمله اشرف غنی رئیس جمهوری این کشور بارها با ابراز تاسف از طرح آزادی زندانیان طالبان، عامل تشدید ناآرامی ها و خشونت در این کشور در یکسال گذشته را بازگشت زندانیان طالبان به میادین جنگ اعلام کرده اند.

سخنان اشرف غنی درباره فشارآمریکا بر افغانستان برای آزادی زندانیان طالبان به سیاست های یکجانبه و مداخله جویانه کاخ سفید در امور این کشور اشاره دارد.
دولت آمریکا در توافقنامه صلح با گروه طالبان که در فوریه سال ۲۰۲۰ در دوحه پایتخت قطر بین دو طرف امضا شد، متعهد شد که پنج هزار زندانی طالبان در افغانستان را آزاد کند که این تعهد به نیابت از دولت افغانستان و بدون هماهنگی مقامات کابل انجام شد که با واکنش های تندی در افغانستان مواجه شد.

از نظر مردم و دولت افغانستان ، مقامات آمریکایی نباید برای خروج از بحران و بن بست در مسئله جنگ با تروریسم تعهداتی را برای دولت کابل ایجاد کنند و اقدام کاخ سفید در متعهد شدن به آزادی زندانیان طالبان عملا دخالت در امور داخلی افغانستان بود که برگ برنده این کشور در مذاکرات بین الافغانی با این گروه را نیز از بین برد.
در چنین شرایطی دولت افغانستان تحت فشارهای آمریکا سال گذشته مجبور شد برای تسهیل در برگزاری مذاکرات بین الافغانی و ترغیب طالبان به ورود به روند گفتگوهای صلح پنج هزار زندانی این گروه را آزاد کند که عملا این مسئله موجب تضعیف موقعیت تیم مذاکره کننده  دولت افغانستان در این مذاکرات شد.

این دیدگاه وجود دارد که آزادی زندانیان طالبان که با فشار آمریکا انجام شد سنگ بنای زیاده خواهی های این گروه در روند مذاکرات با دولت افغانستان را به وجود آورد که چنین رویکردی از سپتامبر گذشته تاکنون به بن بست در گفتگوهای صلح در قطر منجر شده است.

همانگونه که مقامات امنیتی دولت افغانستان پیش بینی می کردند ازادی زندانیان طالبان به بازگشت برخی از آنان به میادین جنگ و دامن زدن به خشونت ها در این کشور منجر شد که این مسئله بر خلاف انتظارات دولت و ملت افغانستان درباره پاسخ متقابل  این گروه به اعتماد سازی کابل برای ورود بی قید و شرط به مذکرات صلح و توافق نهایی برای خاتمه جنگ بود.

سخنان اشرف غنی درباره فشار امربکا برای ازادی زندانیان طالبان باردیگر نشان داد که نقش کاخ سفید در روند صلح این کشور مخرب و بر خلاف منافع و امنیت ملی افغانستان است که حتی موجب تحدید ابتکار عمل این کشور در عرصه صلح شده است.

تگ