حوت 16, 1399 10:03 Asia/Kabul
  • مرز دوغارون، فعال ترین مرز مشترک ایران و افغانستان
    مرز دوغارون، فعال ترین مرز مشترک ایران و افغانستان

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ایران گفت: مرز دوغارون در استان خراسان رضوی، فعال‌ترین مرز مشترک میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری افغانستان به شمار می‌آید.

 به گزارش رادیو دری، داریوش امانی معاون وزیر و رئیس این سازمان در بازدید از پایانه مرزی دوغارون با بیان این مطلب گفت: از نظر صادرات و واردات با کشور افغانستان، فعال ترین مرز کشور، دوغارون است و با توجه به آمار، بیش از ۶۰ درصد مبادلات تجاری با افغانستان از این مرز صورت می گیرد که این خود نشان دهنده اهمیت استراتژیک مرز دوغارون می باشد.

رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با تاکید بر این نکته که مرزها محل عبور هستند و نه توقف، افزود: بر همین اساس تلاش ما این است فرآیندها و کارهای اداری و تشریفاتی و سایر موارد غیر ضروری مستقر در منطقه مرز به پس کرانه ها منتقل شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین در خصوص افزایش گذرگاه های مرزی ایران با پاکستان نیز به افتتاح و بازگشایی مرز ریمدان به عنوان دومین مرز بین جمهوری اسلامی ایران و پاکستان اشاره کرد و افزود: با راه‌اندازی مرز ریمدان می‌توان شاهد رشد اقتصادی و فرهنگی بود چرا که دو کشور ایران و پاکستان دارای روابط دیرینه اقتصادی، تاریخی و فرهنگی بوده و در ۲۶ اسفند/حوت ماه سال جاری سومین مرز زمینی با این کشور نیز در پیشین افتتاح خواهد شد.

وی در خصوص مرز دوغارون نیز گفت: گمرک مرزی دوغارون یکی از مهم‌ترین و فعال ترین کانون های اقتصادی کشور به شمار می رود که از نظر استراتژیک، صادرات و حوزه مسافری از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور به قدمت فضاهای موجود اداری و خدماتی در پایانه مرزی دوغارون اشاره کرد و افزود: طرح ساماندهی و بازسازی پایانه مرزی دوغارون در دستور کار قرار دارد که عملیات اجرایی آن در آینده نزدیک شروع خواهد شد و امید است با این اقدام بتوان گام های موثری در حوزه افزایش خدمات و ارتقای تعامل بین ایران و افغانستان برداشت.

امانی با بیان این‌که مرز دوغارون به عنوان یکی از مرزهای قدیمی ایران با افغانستان محسوب می شود، افزود: نیاز است در اسرع وقت طرح جامع در این مرز پیاده شود و اقداماتی از قبیل ایجاد سالن مسافربری جدید، بازسازی سایر ساختمان ها و پارکینگ ها و سایر امکانات زیربنایی اجرایی شود که همه این موارد در برنامه های تدوین شده برای این مرز وجود دارد و بودجه آن هم پیش بینی شده است.

بازنگری در طرح جامع مرز دوغارون مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای نیز در این دیدار با تصریح بر این‌که مرز دوغارون هم از لحاظ ترانزیت و هم صادرات و واردات، مهم ترین مرز جمهوری اسلامی ایران با کشور افغانستان است، افزود: بخشی از مشکلات در این مرز به ساختارهای موجود و حاکم در کشور افغانستان بر می گردد.

جواد هدایتی با اشاره به آتش سوزی اخیر در مرز اسلام قلعه، بیان داشت: پس از وقوع حادثه آتش سوزی در سمت افغانستان در محوطه این مرز، در سمت ایران اراده‌ای شکل گرفت تا به سراغ بازنگری طرح جامع مرز دوغارون رویم و با ایجاد ساختاری جدید، تحرک پذیری مرز را افزایش دهیم. در همین زمینه باید بخشی از فعالیت های مرزی را به پس کرانه منتقل کنیم.

 

کلیدواژه