حوت 16, 1399 12:15 Asia/Kabul
  • آمریکا پیشنهاد برگزاری نشست جدید با طالبان را مطرح کرد
    آمریکا پیشنهاد برگزاری نشست جدید با طالبان را مطرح کرد

نماینده ویژه دولت آمریکا در افغانستان، با اشاره به این که کاخ سفید خواهان تسریع در روند مذاکرات صلح است، پیشنهاد داد نشستی با حضور رهبران افغانستان و طالبان به منظور تشکیل دولت موقت برگزار شود.

به گزارش خبرنگار رادیو دری به نقل از شفقنا،  احتمال دارد در این نشست جدید، توافق صلحی که میان دولت سابق آمریکا و طالبان صورت گرفته، کنار گذاشته شود و همچنین، عقب نشینی نیروهای آمریکایی از افغانستان به تعویق بیفتد.

نادر نادر، عضو ارشد تیم مذاکره کننده دولت افغانستان در گفتگو با روزنامه «وال استریت» گفت که دولت افغانستان هر راه ممکن برای دست یابی به صلح ملتمان را بررسی می کند.

همچنین «عطامحمد نور» رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان اعلام کرد که «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان در دیدار با سران دولت افغانستان طرح دولت موقت و مشارکتی را مطرح کرده است.

نور گفت که این طرح چکیده گفته‌ها و دیدگاه‌های سیاسیون، جامعه مدنی، زنان، دولت افغانستان و حتی طالبان است و تاکید نمود که طرح هنوز نهایی نیست و همچنان قابل بحث و تغییر می‌باشد.

وی تصریح کرد: تا زمانیکه همه اقوام، طرف‌ها و حتی کشورهای همسایه و منطقه از این طرح راضی نباشند، این طرح نتیجه نخواهد داد.

رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افزود: طرح دولت مشارکتی بر 3 بخش تقسیم شده است: بخش اول توافق درباره قانون اساسی و دولت آینده، بخش دوم توافق درباره اداره دولت آینده افغانستان و قوای اجرایی کشور و بخش سوم نیز در رابطه با آتش‌بس دائمی، فراگیر و با ثبات می‌باشد.

نور به «طلوع نیوز» گفت که در این طرح  حفظ ارزش‌های دو دهه گذشته درنظر گرفته شده و آمریکا برای عملی شدن آن عجله دارد، اما زمان مشخص برای تطبیق این طرح درنظر گرفته نشده است.

وی همچنین تاکید کرد که برای تسریع روند صلح به برگزاری یک نشست بزرگ با حضور چهره‌های سیاسی افغانستان، دولت و طالبان نیاز است.

رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی ادامه داد: این نشست بدون شک تحت نظارت سازمان ملل خواهد بود تا برای اجماع منطقه‌‎ی هیچ خلل و مورد منفی وجود نداشته باشد و وارد نکند.

تگ