حوت 16, 1399 12:46 Asia/Kabul
  • تاکید رئیس جمهوری افغانستان بر انتقال قدرت از طریق انتخابات
    تاکید رئیس جمهوری افغانستان بر انتقال قدرت از طریق انتخابات

رئیس‌جمهوری افغانستان ، انتقال قدرت از طریق انتخابات را برای موفقیت روند صلح یک اصل غیرقابل معامله در این کشور خواند .

به گزارش خبرنگار رادیو دری،" اشرف غنی " روز شنبه در مراسم گشایش سومین سال کاری دور هفدهم شورای ملی گفت، "تنها راه رسیدن به قدرت از طریق انتخابات و رای مردم می‌باشد  لذا  آماده بحث در مورد انتخابات و تعیین تقویم آن است .

به گفته‌ی او، بدون مشوره‌ی متداوم، دخالت مستقیم و تایید همه اقشار مردم افغانستان، هیچ تصمیمی برای سرنوشت افغانستان گرفته نخواهد شد.

 غنی گفت که دست‌یابی به صلح پایدار ممکن است؛ اما دست‌یابی به صلحی که خشونت را پایان دهد و ثبات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را به همراه داشته باشد، احتیاط، تعهد و فداکاری می‌خواهد.

او افزود: «مدیریت نادرست روند صلح خطرناک است. هر مرحله باید مدیریت شود؛ در غیر آن نه‌تنها به صلح نمی‌رسیم، بلکه خطر فروپاشی نیز وجود خواهد داشت. عجله در صلح خطرناک است. نیت مثبت را با شتاب‌زدگی و بی‌برنامگی نباید اشتباه گرفت. ساختار نظام بعد از صلح خواهد بود؟ چگونه می‌توانیم یک ساختار بعد از صلح را مشروعیت ببخشیم؟»

 غنی گفت که برای برقراری صلح، حاضر به فداکاری است؛ اما فداکاری این نیست که از مسئولیتش شانه خالی کند و از قانون اساسی بگذرد. «من مسئولیت دارم که نگذارم خون و اشک و عرقی که مردم افغانستان در ۲۰ سال برای صیانت از نظام و تقویت آزادی‌ها و ارزش‌های شان ریخته‌اند به هدر برود.»

او تاکید کرد که انتقال قدرت از طریق انتخابات، برایش یک اصل غیرقابل معامله است.

رییس‌جمهور افزود: «به کسانی که برای رسیدن به قدرت به هر دروازه می‌روند، توصیه می‌کنم که اقتدار سیاسی در افغانستان یک دروازه و یک کلید دارد و این دروازه را تنها مردم می‌توانند از طریق رای به روی‌تان باز کند. هر نهادی می‌تواند برای عبور از بحران، طرح‌هایی داشته باشد؛ در گذشته هم از این کاغذها زیاد نوشته شده است؛ اما قانون اساسی برای ما اصل است.»

رییس‌جمهور غنی، از طالبان خواست که نیت صلح‌خواهانه‌ی‌شان را در عمل ثابت کنند، به تعهدات‌شان عمل کرده و در میز گفت‌وگوها به نتیجه‌ی مثبت برسند.

رییس‌جمهور، گفت که در سال ۱۴۰۰ دولت افغانستان قصد دارد تا روند گشایش پروژه‌های ملی را روی دست بگیرد که آغاز آن نیز با گشایش بند کمال خان انجام خواهد شد.

اخیرا "محمد عباس استانکزی " عضو هیأت مذاکره‌کننده طالبان در سفری که به مسکو داشت، گفته بود در صورتی که اشرف غنی استعفا کند، طالبان حاضر است برای یک حکومت جدید مذاکره کند. 

تگ