حوت 16, 1399 18:45 Asia/Kabul
  • طالبان: دولت موقت مشکل افغانستان را حل نمی‌کند
    طالبان: دولت موقت مشکل افغانستان را حل نمی‌کند

درحالیکه موضوع ایجاد دولت موقت در افغانستان شدت گرفته و آمریکا نیز طرح دولت مشارکتی را مطرح کرده طالبان تاکید کرد که این طرح مشکلات افغانستان را حل نمی‌کند.

به گزارش رادیو دری به نقل از خبرگزاری تسنیم، «محمد نعیم» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر با رد حمایت این گروه از طرح ایجاد دولت موقت تصریح کرد که دولت‌های موقت سابقه خوبی در زمینه حل بحران افغانستان ندارند و چنین طرحی نمی‌تواند مشکلات افغان‌ها را رفع کند.

نعیم به «کابل نیوز» گفت که به جای  تکرار تجربه‌های تلخ گذشته باید تلاش کرد تا مذاکرات صلح افغانستان تسریع شود زیرا دولت‌های موقت طی 40 سال گذشته مشکلات افغان‌ها را حل نکرده، بلکه آنها را تشدید کرده و این آزمایش نتایج خوبی نداشته است.

وی همچنین در توئیتی از دیدار «ملا عبدالغنی برادر» معاون سیاسی رهبر طالبان و «عبدالحکیم حقانی» رئیس تیم مذاکراتی این گروه با خلیلزاد و ژنرال «اسکات میلر» فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان خبر داد.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان گفت که در این نشست دو طرف تعهد خویش به توافقنامه قطر را ابراز نموده و درباره اجرای کامل آن گفت‌وگو نمودند.

براساس بیانیه منتشر شده، دو طرف همچنین درباره وضعیت کنونی افغانستان و سرعت و موثر بودن روند جاری مذاکرات بین‌الافغانی بحث و تبادل نظر کردند.

این درحالی است که «وال‌‌استریت ژورنال» می‌گوید خلیلزاد در دیدار با طالبان پیشنهاد گفت‌وگو درباره دولت موقت را مطرح کرده و طرح جدید کاخ سفید برای صلح افغانستان نیز احتمالاً توافق صلح بین دولت ترامپ و طالبان را کنار گذاشته و خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را به تاخیر می‌اندازد.

کلیدواژه