حوت 17, 1399 13:15 Asia/Kabul
  • مخالفت طالبان با پیشنهاد جدید آمریکا
    مخالفت طالبان با پیشنهاد جدید آمریکا

خبرگزاری رویترز گزارش داد که فرستاده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، پیشنهاد حکومت موقت و یک کنفرانس بزرگ را به طالبان داده ، اما این پیشنهاد با مخالفت این گروه و دولت رو به رو شده است.

خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری رویترز گزارش داد که زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، پیشنهاد حکومت موقت و یک کنفرانس بزرگ را به طالبان داده ، اما این  پیشنهاد با مخالفت طالبان و دولت رو به رو شده است.

یک مقام طالبان به شرط افشا نشدن نام خود به رویترز گفت: خلیلزاد به آنها پیشنهاد حکومت موقت و یک کنفرانس بزرگ مانند کنفرانس بن را داده است.

وی افزوده است که خلیلزاد از طالبان نیز خواست تا سطح خشونت‌ها را به شدت کاهش دهند.

این مقام طالبان ادامه داد که  خلیلزاد با بعضی از دیدگاه‌ها آمده بود و دستور کار مهم آن این بود که مذاکرات بین الافغانی باید هر چه زودتر  یک نتیجه ملموس داشته باشد.

 این منبع به خلیلزاد گفته است که طالبان با تشکیل حکومت موقت مشکل ندارد، اما در این حکومت شرکت نخواهد کرد.

وی به رویترز گفته است که ما آدم هایی را برای حکومت موقت پیشنهاد خواهیم کرد تا طی دو سال ادارات دولتی و نهاد امنیتی را از سیاست خارج کند. 

بر اساس گزارش رویترز طالبان با کاهش‌ خشونت‌ها موافقت خواهد کرد، اما با آتش بس دائمی موافق نیست و طالبان از آمریکا درخواست کرده تا بر دولت افغانستان برای آزادی 7 هزار زندانی این گروه فشار وارد کند.

این رهبر طالبان همچنین تاکید کرد که  ” ما باور نداریم که کنفرانس دیگری در هر کشوری که باشد می تواند مشکل جنگ را حل کند.

از سوی دیگر، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، به رویترز گفته است که با آنها در مورد جایگزین گفتگوهای صلح بحث نشده است.

این در حالی است که روز گذشته رییس جمهور افغانستان بار دیگر با حکومت موقت مخالفت خود را نشان داد و گفت که یگانه راه انتقال قدرت برگزاری انتخابات است.

 

تگ