حوت 18, 1399 13:31 Asia/Kabul
  • واکنش امرالله صالح به نامه هشدارآمیز وزیر خارجه آمریکا
    واکنش امرالله صالح به نامه هشدارآمیز وزیر خارجه آمریکا

امرالله صالح؛ معاون نخست ریاست جمهوری افغانستان به نامه هشدار آمیز آنتونی بلینکن؛ وزیر خارجه امریکا که اخیرا به اشرف غنی فرستاده، واکنش نشان داد و گفت: امریکا حق دارد در مورد ۲۵۰۰ سرباز خود تصمیم بگیرد، اما حکومت افغانستان به صلح «آمرانه» تن نخواهد داد.

به گزارش رادیودری، «امرالله صالح»، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان، امروز در مراسم سالروز درگذشت مارشال محمد قسیم فهیم گفت که در ماه‌های اخیر 60 تن از فعالین مدنی، خبرنگاران، متنفذین و علمای افغانستان توسط کشتار بی‌هدف و پوچ طالبان کشته شده‌اند.

صالح با اشاره به نامه آنتونی بلینکن به اشرف غنی تاکید کرد: روابط ما با آمریکایی‌ها و غرب استوار بر منافع مشترک بنیادی و احترام متقابل است. ما در دو روز گفت‌وگو با مقام‌های آمریکایی یک خط طلایی تعریف کردیم و آن این است که حق رای را از مردم خود نمی توانیم سلب کنیم.

وی تاکید کرد که غرب و آمریکا حق دارد درباره نیروهای خود در افغانستان تصمیم بگیرند، اما "این حق مشروع ما هم است که سرنوشت ۳۵ میلیون انسان افغانستان را مطابق با تقویم دیگران، به سازش و معامله نگیریم."

امرالله صالح، معاون نخست رییس‌جمهور افغانستان در واکنش به نامۀ وزیر خارجه امریکا به اشرف غنی می‌گوید: "ما از این نامه نه نگران استیم و نه هم در موقف ما تغییر آمده‌است."

وی از طالبان خواست تا سیاست حذف را کنار بگذارند و به جای تفنگ به مهر و عاطفه روی بیاورند.

معاون اول رییس‌جمهور افغانستان خاطرنشان کرد که پاکستان بین آمریکا و طالبان و افغانستان فقط یک پیام رسان بوده و هیچ فشاری بر طالبان وارد نکرده است.

کلیدواژه