حوت 18, 1399 15:07 Asia/Kabul
  • عبدالله: افغانستان از لحاظ امنیتی در پیچیده‌ترین وضعیت قرار دارد
    عبدالله: افغانستان از لحاظ امنیتی در پیچیده‌ترین وضعیت قرار دارد

رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی می‌گوید که افغانستان در حال حاضر از لحاظ نظامی و امنیتی در پیچیده‌ترین وضعیت، از لحاظ سیاسی در بحران و از لحاظ مناسبات بین‌المللی و اوضاعی که بالای افغانستان تأثیرگذار است، در وضعیت حساس قرار دارد.

به گزارش رادیو دری ،«عبدالله عبدالله» امروز (دوشنبه) در مراسم گرامی‌داشت  هفتمین سالروز وفات مارشال محمدقسیم فهیم، معاون پیشین ریاست‌جمهوری صحبت می‌کرد،‌ گفت که اوضاع پیچیده‌ی امنیتی مردم افغانستان را با دشوارترین روزها مواجه کرده است.

عبدالله گفت که رسانه‌ها و خبرنگاران، جامعه مدنی، علمای دین و هیچ کسی دیگر در مصونیت قرار ندارند. به گفته‌ وی وضعیت به‌گونه‌ای است که خانواده‌ها در کابل هر صبح با فرزندان‌ خود که به کار و مدرسه می‌روند، به‌گونه‌ی دردآور خداحافظی می‌کنند.

رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی در جریان صحبت‌هایش به وحدت در حوزه‌ی جمهوریت تأکید کرد و گفت که با وجود تفرقه، همه چیز با زور سر مردم افغانستان تحمیل شده است. وی همچنان افزود که مردم افغانستان در برابر یک آزمون بزرگ قرار گرفته است و در این نقطه‌ی عطف نباید اشتباه صورت گیرد.

عبدالله روز گذشته نیز در مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی زنان در کابل گفته بود که کمی و کاستی‌های زیادی در جمهوری اسلامی افغانستان وجود دارد که موضع جمهوریت را در مذاکره با گروه طالبان تضعیف کرده است.

 عبدالله در صحبت‌های امروز خود به نامه‌ی وزیر خارجه‌ی امریکا نیز اشاره کرد و گفت که این نامه دو روز قبل از سفر زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی آن کشور در امور صلح افغانستان به او و رییس‌جمهور غنی رسیده است که واقعیت‌هایی نیز در آن وجود دارد.

وی تاکید کرد که این نامه مباحثی را نشان می‌دهد که در کنترل و اختیار ما نیست. به گفته‌ی او، در این نامه از اجماع داخلی و کوشش‌هایی که ممکن است به روند صلح افغانستان کمک کند، یادآوری شده است.

عبدالله در پایان تاکید کرد ، در مورد گام‌هایی که باید برداشته شود، بزرگان و مردم افغانستان باید تصمیم بگیرند که به‌سوی صلح گام برمی‌دارند یا خیر.

تگ