حوت 18, 1399 17:16 Asia/Kabul
  • حنیف اتمر: حفظ نظام جمهوری اسلامی در افغانستان به نفع همه کشورها است
    حنیف اتمر: حفظ نظام جمهوری اسلامی در افغانستان به نفع همه کشورها است

وزیر امور خارجه افغانستان با اشاره به روند صلح این کشور اعلام کرد که کسی حاضر به پذیرش حکومت طالبان نیست و حفظ نظام جمهوری اسلامی به نفع همه کشورها است.

به گزارش رادیو دری، «محمد حنیف اتمر» وزیر امور خارجه افغانستان امروز در برنامه «حسابدهی دولت به ملت» گفت که اجماع منطقه‌ای برای حمایت از روند صلح همچنان پابرجاست و هیچ کشوری حاضر به بازگشت حکومت طالبان نیست.

وی افزود: کشورهای منطقه و جهان مخالف امارت طالبان هستند و از نظام جمهوری حمایت می‌کنند زیرا به نفع همه کشورهای دنیا است.

اتمر اظهار داشت: در منطقه و جهان یک اجماع قوی وجود دارد. حفظ نظام جمهوری اسلامی افغانستان یک ارزش است و به نفع همه است.

وزیر امور خارجه افغانستان خاطرنشان کرد که 15 کشور اسلامی تاکنون جنگ افغانستان را حرام اعلام کرده‌اند.

طرح پیشنهادی حکومت انتقالی توسط آمریکا و نامه وزیر امور خارجه این کشور به رئیس جمهور افغانستان درباره روند صلح واکنش‌های منفی دولت و شخصیت‌ها در این کشور را در پی داشته است.

نامه آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا که روز گذشته در افغانستان رسانه‌ای شد از اشرف غنی خواسته تا به طور مثبت پیشنهاد مطرح شده توسط خلیلزاد را بررسی کند.

نامه همچنین تاکید می‌کند که آمریکا هیچ گزینه‌ای را رد نمی‌کند و ضمن بررسی خروج کامل نیروها تا اول ماه می (11 ثور) دیگر گزینه‌ها را نیز در دست بررسی دارد.

دولت افغانستان مخالفت شدید خود را با این طرح ابراز کرده است اما طالبان می‌گوید که طرح آمریکا در دست بررسی رهبران این گروه قرار دارد و هنوز تصمیم نهایی درباره آن اتخاذ نشده است.

کلیدواژه