حوت 29, 1399 09:00 Asia/Kabul
  • ویژه برنامه های نوروزی رادیو دری در سال 1400
    ویژه برنامه های نوروزی رادیو دری در سال 1400

رادیو دری با فرا رسیدن سال نو خورشیدی ۱۴۰۰ ویژه برنامه های جذاب و متنوعی را برای مخاطبان خود در داخل و خارج افغانستان تدارک دیده است.

رادیو دری در ایام نوروز ۱۴۰۰ برنامه هایی همچون: صدای پای بهار، بهار آمد، هفت سین، غزل بهار، صدای دوست، چشم انداز نوروز و.. را از ساعت 6:50 صبح تا 7:50 عصر به روی آنتن می برد.


به پایان آمد این دفتر
ویژه برنامه "به پایان آمد این دفتر" با ساختار ترکیبی نمایشی به نویسندگی سید محمد علوی و گویندگی آقای محمدی و خانم موسوی و به تهیه کنندگی امید صفایی نیا در آخرین لحظات سال ۱۳۹۹ از رادیو دری پخش خواهد شد. استقبال از بهار و نوروز و حساب و کتاب آخر سال از موضوعات این برنامه است.

بهار آمد
ویژه برنامه "بهار آمد" به مدت 90 دقیقه هنگام سال تحویل 1400 به صورت زنده از رادیو دری پخش خواهد شد. این برنامه به تهیه کنندگی آقای قاسم موحد و اجرای خانم موسوی و آقای محمدی با آیتم های شاد و متنوع همراه با شنوندگان محترم به استقبال بهار و سال نو خواهد رفت.

صدای پای بهار
برنامه "صدای پای بهار" با ساختار ترکیبی نمایشی در 9 قسمت 75 دقیقه ای با آیتم های نمایش، گزارش، سین سلامت، آیه های بهار، لبخند بهاری و زمزمه های شاعرانه لحظات مفرح و جذابی را برای مخاطبین رادیو دری فراهم آورده است. این برنامه ها با موضوعاتی همچون: بهار اعجاز طبیعت، رمز ماندگاری نوروز، نوروز و فضای مجازی، نوروز و تحکیم روابط خانوادگی و...  به نویسندگی آقایان علوی، عطایی، بینش و مجاب و گویندگی خانم بیات و آقای محمدی و تهیه کنندگی امید صفایی نیا در ایام عید نوروز از رادیو دری پخش خواهد شد.

بهارنامه
"بهارنامه" عنوان برنامه ای ده دقیقه‌ای است که در 7 قسمت به نویسندگی و تهیه کنندگی خانم زینب بیات تولید و در هفته اول سال نو از رادیو دری پخش خواهد شد. شاعران ادبیات فارسی از دوره‌های مختلف به بهار از زوایای مختلفی نگریسته ‌اند و شعرهای ماندگاری را پدید آورده‌اند.هفت برنامه بهارنامه اختصاص به این آثار ماندگار دارد.

چشم انداز نوروز
برنامه "چشم انداز نوروز" به سنت ها و عنعنات مردم در کشورهای مختلفی پرداخته است که نوروز را جشن می گیرند. این برنامه در ساختار ترکیبی به تهیه کنندگی خانم صادقی در هفت قسمت آماده شده است که در هفته اول نوروز از رادیو دری به روی آنتن خواهد رفت. آیتم های متنوع این برنامه شامل آداب و رسوم ملل، آهنگ های نوروزی به لهجه های مختلف، پیام های تبریک و .. است که در هر برنامه از دو کشور نام برده شده است. 

غزل بهار
"غزل بهار" برنامه ای مبتنی بر گلچینی از غزلیات و شعر و ادب پارسی است که در غالب موسیقی و آواز اصیل ایرانی و آریایی تقدیم می شود. این برنامه در 14 قسمت ده دقیقه ای به تهیه کنندگی محمد رضا خیرآبادی از رادیو دری پخش خواهد شد.

چکامه های نوروزی
"چکامه های نوروزی" نام برنامه ای سی دقیقه است که در ایام نوروز ترانه های شاد نوروزی و بهاری رو تقدیم شنونده های رادیو دری می کند تا در دوران همه گیریی بیماری کرونا و قرنطینه لحظاتی شادی را برای مخاطبین رقم بزند. این برنامه به تهیه کنندگی و اجرای خانم زهرا بهرامی تولید می شود.

صدای دوست
برنامه "صدای دوست" برنامه ای است گفتگو محور که در 7 قسمت ده دقیقه ای در هفته اول نوروز از رادیو دری پخش خواهد شد. در این برنامه ها گفتگوهایی شنیدنی با شنوندگان قدیمی رادیو دری تدارک دیده شده که مجری برنامه با آنها درباره حال و هوای نوروز و سال جدید گفتگو می کند.

طبیعت زیبای افغانستان
برنامه "طبیعت زیبای افغانستان" در 7 قسمت پانزده دقیقه ای به تهیه کنندگی خانم پری موسوی در هفته اول نوروز 1400 هر روز به روی آنتن می رود. در این برنامه به سراغ طبیعت افغانستان رفته ایم و مکان های طبیعی، گردشگری و تاریخی ولایت های مختلف افغانستان را برای شنوندگان رادیو دری معرفی خواهیم کرد.

مطبخ عیدانه 
"مطبخ عیدانه" نام برنامه ی است ده دقیقه ای است که در پنج قسمت تهیه و آماده پخش می باشد. این برنامه به تهیه کنندگی خانم افضلی آشپزی را در فضایی متفاوت با هدف انجام کار گروهی در خانه و ایجاد نشاط وهمدلی در میان خانواده ها ارائه می کند.

شاپرک              
برنامه صبحگاهی "شاپرک" یک برنامه ترکیبی نمایشی است که در ایام نوروز لحظات شاد و مفرحی را برای کودکان تدارک دیده است. این برنامه روزانه و مدت 15 دقیقه با تهیه کنندگی خانم منصوره افضلی از رادیو دری پخش خواهد شد.

عیدانه و پادکست بهاری
"عیدانه" میان برنامه ای کوتاه است که در هفته اول نوروز به روی آنتن خواهد رفت. این برنامه با بهره گیری از موسیقی، ترانه و متن برای ایجاد حس نوشدن، تازگی، نشاط و حرکت آماده پخش شده است. همچنین در هفته دوم سال نو با پخش "پادکست های بهاری" از رادیو دری احساس تازگی و بهاری شدن را برای مخاطبان به ارمغان خواهیم آورد.

هفت سین
برنامه سفره "هفت سین" در 7 قسمت پانزده دقیقه ای به تهیه کنندگی خانم بذرافشان از رادیو دری پخش خواهد شد. این برنامه شامل بخشهای روایی و کارشناسی می باشد و موضوع برنامه سین های سفره است که در هفته اول نوروز هر روز در مورد یک سین صحبت می شود.

افغانستان در آیینه سال
این برنامه در 14 قسمت پانزده دقیقه ای نگاهی دارد به مهمترین تحولات سیاسی، امنیتی،  اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و بهداشتی افغانستان در سال ۱۳۹۹ که در با نظر و دیدگاه کارشناسان این تحولات را مورد بررسی قرار می دهد. این برنامه توسط گروه سیاسی رادیو دری تهیه شده است.

یک سال با ولایت
برنامه "یک سال با ولایت" نگاهی اجمالی دارد بر فرازهایی از بیانات و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی که در مناسبت های مختلف در طول سال 1399 ایراد فرموده اند. این برنامه در 14 قسمت 20 دقیقه ای به تهیه کنندگی محمد رضا خیرآبادی در ایام نوروز 1400 از رادیو دری پخش خواهد شد.

جهان در سالی که گذشت
این برنامه که توسط گروه سیاسی رادیو دری تهیه شده است با بهره مندی از نظر کارشناسان مسائل جهانی مهمترین رخدادها و تحولات جهان در سال ۱۳۹۹ را مورد کنکاش و بررسی قرار می دهد. این برنامه که در 14 قسمت بیست دقیقه ای تهیه می شود در سال 1400 به روی آنتن خواهد رفت.

زمین خانه ما 
برنامه "زمین خانه ما" به مدت 30 دقیقه ای با ساختار ترکیبی ساده ویژه روز 13 فروردین/حمل (روز طبیعت) به تهیه کنندگی خانم راستگو و با گویندگی خانم ارغوان حیدری از رادیو دری پخش خواهد شد. در این برنامه از نامهربانی های انسان با طبیعت و زمین، وظایف انسان در برابر طبیعت  و آشتی با طبیعت سخن گفته شده است.

کلیدواژه