حوت 28, 1399 15:05 Asia/Kabul
  • اتمر: هر صلحی باید در چارچوب قانون اساسی افغانستان باشد
    اتمر: هر صلحی باید در چارچوب قانون اساسی افغانستان باشد

وزیر امور خارجه افغانستان اظهار داشت که هر ابتکار و طرحی برای صلح افغانستان زمانی موثر است که در چارچوب قانون اساسی این کشور باشد.

به گزارش رادیو دری به نقل از خبرگزاری تسنیم، وزیر امور خارجه افغانستان اعلام کرد که صلح با طالبان نیازمندن واردشدن این گروه به مذاکرات صادقانه با دولت افغانستان است.

وی افزود که صلح با گروه طالبان زمانی ممکن است که این گروه به‌خواست مردم افغانستان و حفظ دستاوردهای دو دهه گذشته این کشور احترام قائل شود.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه افغانستان، هر ابتکار و طرحی برای صلح افغانستان زمانی موثر است که در چارچوب قانون اساسی باشد و شرایط و خواست مردم را درک کند.

وزیر امور خارجه‌ افغانستان اظهارداشت که این کشور در دو دهه گذشته با چالش تروریسم روبرو بود اما تلاش کرده است که بار دیگر به «جولانگاه» تروریسم در منطقه تبدیل نشود.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که نشست صلح مسکو ساعاتی دیگر آغاز می‌شود و نشست صلح استانبول نیز بزودی برگزار خواهد شد.

«زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان نیز دو هفته قبل در سفر به کابل، طرح دولت انتقالی برای این کشور را مطرح کرد.

«اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان در سمیناری با عنوان «اولویت‌های سیاست خارجی و اصلاحات دستگاه دیپلماسی افغانستان» در کابل با اشاره به طرح آمریکا برای جایگزینی دولت کنونی کابل با یک دولت انتقالی تصریح کرد که بدون برگزاری انتخابات قدرت را واگذار نخواهد کرد.

اشرف غنی با کنایه به تلاش‌های آمریکا برای تحقق این طرح گفته بود: با تشکر از شتاب آمریکا در زمینه صلح افغانستان، ما در مقایسه با هر کشور منطقه و جهان برای دستیابی به صلح، صد برابر عجله داریم، اما برای تامین صلح پایدار و عادلانه بجای احساسات براساس واقعیت‌ها به پیش می‌رویم.

تگ