حمل 03, 1400 15:17 Asia/Kabul
  • آخرین جزئیات از بررسی طرح آمریکا برای ایجاد دولت انتقالی در افغانستان
    آخرین جزئیات از بررسی طرح آمریکا برای ایجاد دولت انتقالی در افغانستان

منابع در شورای عالی مصالحه از آخرین جزئیات بررسی طرح آمریکا برای ایجاد «دولت انتقالی صلح» در افغانستان و مواضع دولت و سیاسیون افغان در این باره خبر دادند.

به گزارش رادیو دری به نقل از خبرگزاری تسنیم، منابع در شورای عالی مصالحه می‌گویند که حدود 20 عضو کمیته رهبری این شورا پیشنهادات خویش درباره طرح آمریکا را پیش از برگزاری نشست مسکو با این شورا در میان گذاشته‌اند و رایزنی‌ها پیرامون تعدیل این طرح همچنان ادامه دارد.

به گفته این منابع، شورای عالی فقه، قانون اساسی، شورای ملی، حقوق زنان و نیروهای امنیتی بزرگترین مسایل مورد بحث میان اعضای این کمیته است.

به گزارش «هشت صلح»، بحث نظام‌های متمرکز و غیرمتمرکز «بزرگ‌ترین بحث» عنوان شده و از افراد درخواست گردیده که به مزایا و نواقص این دو مدل بپردازند.

این روزنامه چاپ کابل افزود که قرار است طی روزهای آینده سایر دیدگاه‌های اعضای این کمیته جمع‌آوری گردد و پس از آن پنجمین نشست کمیته رهبری شورای عالی مصالحه دایر می‌شود تا درباره این طرح تصمیم نهایی را بگیرند و سپس طرح تعدیل شده در نشست استانبول ارائه شود.

براساس این گزارش، بیشتر دیدگاه‌های ارائه شده بر محور بحث‌های چگونگی نظام سیاسی، نیازمندی یا عدم نیازمندی شکل‌گیری شورای فقه اسلامی، آینده قانون اساسی، سرنوشت حقوق زنان و ضرورت به شورای ملی می‌چرخد.

مطلب می‌افزاید که بزرگترین بحث مربوط به غیرمتمرکزسازی نظام است؛ در بحث صدراعظمی، اختلاف نظر میان «حلقه ارگ» و «سایرین» بسیار قابل توجه است، زیرا نمایندگان هم‌سو با ارگ ریاست جمهوری بر حفظ صلاحیت‌های متمرکز فعلی تاکید دارند، در حالیکه شمار زیادی از طرف‌های دیگر سیاسی صریحاً خواستار غیرمتمرکزسازی این صلاحیت‌ها هستند.

گفتنی است که آمریکا این طرح را با طالبان نیز در میان گذاشته اما این گروه هنوز موضع خویش را در این باره اعلام نکرده است.

تگ