حمل 17, 1400 08:48 Asia/Kabul
  • کاخ سفید: خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان در زمان تعیین شده سخت است
    کاخ سفید: خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان در زمان تعیین شده سخت است

سخنگوی کاخ سفید گفت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا خروج نظامیان این کشور از افغانستان در اول ماه مه را دشوار می‌داند.

به گزارش رادیو دری به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر، جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری در واشنگتن گفت: رئیس جمهوربایدن همچنان معتقد است پایبندی به خارج کردن نیرو‌های آمریکایی از افغانستان در اول ماه مه/11 ثور، دشوار خواهد بود.

در همین حال، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد: همچنان خواستار پایان جنگ افغانستان از طریق مذاکره هستیم.

در خبری دیگر، به گزارش خبرگزاری فرانسه از کابل، مسئولان افغان دوشنبه اعلام کردند اشرف غنی رئیس جمهور این کشور یک طرح جدید صلح را برای کنفرانس بین المللی که قرار است به منظور از سرگیری مذاکرات بین کابل و طالبان برگزار شود تدوین کرده است.

بنا بر اعلام منابع رسمی، غنی پیش بینی می‌کند در نشستی که قرار است با نظارت سازمان ملل متحد در ترکیه برگزار شود، و واشنگتن و روسیه در آن حضور دارند، طرحی را در سه مرحله معرفی کند. تاریخ این کنفرانس هنوز مشخص نشده است.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا قرار است درباره خروج کامل نیرو‌های آمریکایی که همچنان در افغانستان مستقر هستند تصمیم بگیرد.

براساس توافقی که فوریه ۲۰۲۰ با طالبان در دوحه امضا شد‏، خروج کامل نیرو‌های آمریکایی مستقر در افغانستان تا تاریخ اول مه/11 ثور پیش بینی می‌شود.

بایدن پیش از این هشدار داد که عمل به این مهلت تعیین شده دشوار خواهد بود و طالبان نیز هشدار داد آمریکا مسئول پیامد‌های این تصمیم خواهد بود.

طرح صلح غنی به ویژه توافق سیاسی با طالبان و آتش بس تحت نظارت کشور‌های دیگر را شامل می‌شود.

در این طرح، همچنین ‏، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری که طالبان می‌تواند برای تشکیل «دولت صلح» در آن شرکت کند پیشنهاد شده است.

برگزاری این انتخابات‏، چندین برنامه توسعه در سراسر کشور و تغییر در «ساختار قانون اساسی» را در پی دارد.مسئولان افغان اعلام کردند رئیس جمهور پیش از این درباره این طرح با چندین دیپلمات صحبت کرده است.

شورای عالی آشتی ملی افغانستان یکشنبه اعلام کرد پس از جمع آوری ۳۰ سند از احزاب سیاسی مختلف عضو جامعه مدنی و همچنین اسناد مربوط به غنی و عبدالله عبدالله ‏‏، رئیس شورا، پیشنهاد خود را اعلام خواهد کرد. در این میان‏، حملات در افغانستان ادامه دارند.

کلیدواژه