حمل 20, 1400 13:51 Asia/Kabul
  • نهایی شدن پیش نویس طرح صلح افغانستان برای کنفرانس استانبول؛ اختلاف‌ها ادامه دارد
    نهایی شدن پیش نویس طرح صلح افغانستان برای کنفرانس استانبول؛ اختلاف‌ها ادامه دارد

در حالی که بیش از ۳۰ طرح صلح به شورای مصالحه افغانستان ارسال شده بود و برخی اختلاف‌ها نیز همچنان وجود دارد اما یک مقام بلندپایه این شورا اظهارداشت که پیش نویس طرح صلح این کشور برای ارائه در کنفرانس استانبول نهایی شده است.

به گزارش رادیو دری به نقل از خبرگزاری تسنیم، یک مقام بلندپایه در شورای مصالحه افغانستان گفته است که بررسی طرح‌های ارسالی توسط اعضای «کمیته تهیه و توحید طرح صلح» جمع بندی شده است و احتمالا شنبه 20 حمل پیش نویس طرح صلح نهایی می‌شود.

وی اظهارداشت که در این طرح نظام پسا صلح، دوره‌ انتقالی دولت، جایگزین و ساختار دوره انتقالی و سایر مسائل برای رسیدن به صلح در افغانستان مدنظر گرفته شده است.

این منبع گفته است که بحث‌ها در مورد نقاط اختلافی پایان یافته و قرار است در نشست بعدی نظریات وارد متن شود و به عنوان پیش نویس طرح صلح در اختیار شورای عالی مصالحه افغانستان قرار گیرد.

به گزارش بی.بی.سی، دولت افغانستان امیدوار است پس از جمع‌بندی نظریات و ایجاد وحدت نظر، یک طرح واحدی در نشست ترکیه ارایه کند. اما به نظر می‌رسد که اختلاف‌ها همچنان وجود دارد.

یک منبع از حزب اسلامی به ریاست گلبدین حکمتیار گفته است که این حزب طرح خود را در نشست استانبول ارائه می‌کند و حکمتیار نیز در این نشست شرکت خواهد کرد.

این منبع افزود که حزب اسلامی، شورای عالی مصالحه افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد و در تفاهم با چند حزبی که در دولت سهیم نیستند، درباره یک طرح جداگانه کار می‌کنند.

اما شورای عالی مصالحه افغانستان در بیانیه‌ای کوتاه گفته که پس از پنج روز یک پیش نویس را از دستکم 30 طرح و دیدگاه جناح‌های مختلف تدوین کرده است.

به گفته این نهاد، در این طرح بر اصل نظام جمهوری اسلامی، حقوق اساسی و بنیادی شهروندان، حقوق بشر، انتخابات بر اساس اصل یک فرد یک رای، پایان دائمی جنگ و ضمانت‌های قوی منطقه‌ای و بین‌المللی برای تطبیق موافقنامه صلح در صورت توافق تاکید شده است.

از سوی دیگر، وزارت دولت در امور صلح افغانستان نیز اعلام کرده است که سازمان ملل و کشورهای دیگر حامی روند صلح افغانستان به بحث‌ها و مشاوره با تیم‌های مذاکره کننده دولت و طالبان در دوحه قطر ادامه می‌دهند تا دستورکاری برای نشست ترکیه تهیه شود.

قرار است نشست مهم ترکیه درباره صلح افغانستان در 16 آوریل (27 حمل) برای 10 روز در استانبول برگزار شود.

تگ