حمل 21, 1400 11:05 Asia/Kabul
  • سفر خلیلزاد به کابل برای رایزنی درباره روند صلح افغانستان
    سفر خلیلزاد به کابل برای رایزنی درباره روند صلح افغانستان

منابه خبری می گویند ، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، وارد کابل شد.

به گزارش رادیو دری، منابع در شورای عالی مصالحه ملی افغانستان تایید می‌کنند که  خلیل‌زاد قرار است در این سفر با مقامات حکومت دیدار کند.

رییس جمهوری افغانستان پیش از این اعلام کرده بود که زلمی خلیل‌زاد به کابل می‌آید و روی مسائل مرتبط با صلح به صورت منظم بحث صورت خواهد گرفت.

اشرف غنی همچنین در مراسمی در ارگ ریاست جمهوری این کشور، طرح سه قسمتی خود را برای صلح تشریح کرد که در آن بر ضرورت انتقال قدرت از طریق انتخابات تاکید کرد.

نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان نیمه حوت سال گذشته در سفر به کابل و دوحه طرح ایجاد حکومت مشارکتی یا انتقالی را مطرح کرد. 

کارشناسان بر این باورند که طرح صلح اشرف غنی در تقابل با طرح آمریکا برای ایجاد «دولت انتقالی» و تلاشی برای به بن‌بست کشاندن نشست استانبول است که زمینه باقی ماندن او در قدرت را فراهم می‌کند.

گفتنی است که روز گذشته (20 حمل) شورای عالی مصالحه افغانستان بررسی طرح‌های صلح را جمع‌بندی کرد و منابع می‌گویند احتمالاً امروز پیش‌نویس طرح تجمیع شده نهایی می‌شود.

براساس گزارش‌ها  در این طرح نظام پسا صلح، دوره‌ انتقالی دولت، جایگزین و ساختار دوره انتقالی و سایر مسائل برای رسیدن به صلح در افغانستان مدنظر گرفته شده است.

شورای عالی مصالحه افغانستان نیز در بیانیه‌ای تاکید کرد که در این طرح به صورت کلی بر اصل نظام جمهوری اسلامی، حقوق اساسی و بنیادی شهروندان، حقوق بشر، انتخابات براساس اصل یک فرد یک رأی، مشارکت عادلانه و معنادار همه در نظام، پایان دایمی جنگ و خشونت در کشور و ضمانت‌های قوی منطقه‌ای و بین‌المللی برای تطبیق موافقتنامه صلح در صورت توافق تأکید شده است.

شورای عالی مصالحه ملی هم هفته گذشته اعلام کرد بررسی طرح‌های اعضای کمیته تهیه و توحید طرح صلح و جمع بندی نظریات پایان یافته و این هفته مسوده طرح صلح نهایی خواهد شد.

 

تگ