حمل 21, 1400 17:45 Asia/Kabul
  • اتمر: طرح دولت افغانستان بهترین راه قانونی برای انتقال قدرت است
    اتمر: طرح دولت افغانستان بهترین راه قانونی برای انتقال قدرت است

وزیر امور خارجه افغانستان طرح رئیس جمهور این کشور را بهترین راه قانونی برای انتقال مسالمت‌آمیز قدرت و مشارکت سیاسی همه طرف‌ها دانست.

به گزارش رادیو دری به نقل از خبرگزاری تسنیم، «حنیف اتمر» وزیر امور خارجه افغانستان در آستانه نشست استانبول رایزنی‌ها برای حمایت از طرح اشرف غنی در روند صلح این کشور را افزایش داده است.

وزیر امور خارجه افغانستان تاکید کرد که طرح دولت بهترین راه قانونی موجود برای انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در این کشور است.

اتمر در دیدار با «فرانسسکو تالو» نماینده ویژه ایتالیا در ناتو تصریح کرد که طرح دولت افغانستان «مناسب‌ترین راه حل قانونی برای انتقال زودهنگام و مسالمت‌آمیز قدرت، تأمین مشارکت سیاسی همه گروه‌ها از جمله طالبان و حفظ همه دستاوردهای بیست سال اخیر» است.

وی هفته گذشته نیز با سفیر پاکستان، سفیر آلمان، کاردار اتحادیه اروپا و نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان درباره روند صلح کشورش تبادل نظر کرد.

رئیس جمهور افغانستان اخیراً در تشریح طرح خویش تصریح کرد که او و معاونانش هرگز استعفا نمی‌دهند بلکه تنها قدرت را به جایگزینی می‌سپارد که از طریق انتخابات تعیین شده باشد، با این حال برای برگزاری انتخابات زودهنگام آماده است.

اشرف غنی در سمیناری با عنوان «اولویت‌های سیاست خارجی و اصلاحات دستگاه دیپلماسی افغانستان» در کابل با کنایه به تلاش‌های آمریکا برای تحقق این طرح نیز گفته بود: با تشکر از شتاب آمریکا در زمینه صلح افغانستان، ما در مقایسه با هر کشور منطقه و جهان برای دستیابی به صلح، صد برابر عجله داریم، اما برای تامین صلح پایدار و عادلانه بجای احساسات براساس واقعیت‌ها به پیش می‌رویم.

کلیدواژه