حمل 22, 1400 08:10 Asia/Kabul
  • بازگشایی گمرک \\\
    بازگشایی گمرک \\\"اسلام قلعه\\\" در افغانستان

مرز گمرگی "اسلام قلعه" در شمال غرب افغانستان بازگشایی شد.

سخنگوی والی هرات افغانستان روز شنبه گفت: با سفر هیئتی از کابل به هرات و دیدار با والی این ولایت و هیئت معترضان، اعتراضات یک هفته ای کامیون داران پایان یافت و مرز گمرکی "اسلام قلعه" فعالیت‌های خود را باردیگر از سر گرفت.

«جیلانی فرهاد» ،گفت: معترضان پس از دیدار و  گفت وگو با هیئت اعزامی مجلس و نماینده وزارت دارایی از کابل و دادن وعده به آنها برای کمک به آسیب دیدگان حادثه آتش سوزی اخیر در گمرک اسلام قلعه، چادرهای تحصن خود را برچیدند و روند انتقال کالاها از این گمرک مرزی از سر گرفته شد.

در هفته گذشته مرز اسلام قلعه با جمهوری اسلامی ایران و تورغندی با ترکمنستان توسط معترضان مسدود شده بود و روند واردات کالای بازرگانی متوقف و این وضعیت بر قیمت کالا و مواد خوراکی بویژه در هرات اثر منفی گذاشته بود.

این در حالی است که روز شنبه نیز حدود ۱۰ تانکر حامل گاز مایع در ولایت هرات پس سرایت آتش به یکی از آنها، در آتش سوخت.
آتش سوزی دوماه پیش در گمرک اسلام قلعه هزاران کامیون، تانکر و خودرو را در کام خود فرو برده بود و خسارات ده ها میلیون دلاری را به بازرگانان و بخش خصوصی هرات در غرب افغانستان وارد کرد.

این آتش سوزی مهیب پس از چند روز و با کمک یگان های اطفای حریق ایران مهار شد اما تبعات آن بر روند تجارت در غرب افغانستان اثر منفی گذاشته است.

کلیدواژه