حمل 22, 1400 16:45 Asia/Kabul
  • احتمال برگزاری نشست استانبول در هفته جاری
    احتمال برگزاری نشست استانبول در هفته جاری

معاون اول رئیس جمهور افغانستان با اعلام اینکه نشست استانبول تا پایان هفته جاری آغاز می‌شود، آزادی زندانیان طالبان را بزرگترین اشتباه دولت این کشور دانست.

به گزارش رادیودری، «امرالله صالح»، معاون اول ریاست‌جمهوری  امروز (یک‌شنبه) در گردهمایی مردم کوهدامن در شمال کابل  گفت که «توافق روی ارزش‌ها»، «آتش‌بس» و «ایجاد حکومت صلح» از دستور کار پیش‌بینی‌شده برای نشست استانبول است.

وی همچنان گفت که خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی آمریکا برای صلح افغانستان در سفر اخیرش به کابل در مورد این سه دستور کار نشست استانبول با مقام‌های دولت افغانستان بحث و گفت‌وگو کرده است.

صالح ادامه داد: توافق روی اصول و ارزش‌ها به این معناست که طالبان مجبورند بپذیرند که افغانستان طالبانی نمی‌شود، اما طالبان می‌توانند در آغوش افغانستان به‌حیث یک جزء در کنار مردم زندگی صلح‌آمیز داشته باشند.

وی در عین حال گفت که مشخص نیست که توافق روی این اصول چه قدر زمان می‌برد، اما تا زمانی که طالبان نپذیرند جزء افغانستان اند و بر کلیت این گروه تأکید کنند، مذاکره روی موارد بعدی حتا یک قدم هم پیش نخواهد رفت.

معاون اول ریاست‌جمهوری در مورد آتش‌بس نیز گفت که طالبان باید بپذیرند که اگر می‌خواهند مردم از روند کنونی صلح حمایت کنند، آتش‌بس کنند. صالح گفت: «از صلح و تفاهم و همدیگرپذیری زیر تهدید و انتحار و انفجار و کشتار بسیار مشکل است که ما پیشرفت داشته باشیم.»

طبق اظهارات صالح، ترس بزرگ طالبان از آتش‌بس این است که اگر خشونت را به‌عنوان یگانه وسیله‌ی قوت از دست بدهند، ممکن است دولت افغانستان و جامعه جهانی به مذاکرات جدی با طالبان نپردازند.

صالح اما خطاب به طالبان گفت: «امروز من از جایگاه معاون رییس‌جمهور به طالبان این نعره را [سر] می‌دهم؛ اگر آتش‌بس کنید، از جدیت مذاکره‌ی ما با شما کم نمی‌شود. ما تعهد به مذاکره‌ی جدی داریم و اگر شما آتش‌بس کنید و دست از کشتار بردارید، گفتمان صلح در قلب زن و مرد این سرزمین جا می‌افتد و این روند مورد حمایت قرار می‌گیرد.»

معاون اول ریاست‌جمهوری در جریان صحبت‌هایش، رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالبان را از بزرگ‌ترین اشتباهات حکومت خواند و گفت که در آینده هرگز چنین اشتباهی را تکرار نخواهند کرد. به گفته‌ی وی، در میان این تعداد زندانیان طالبان، قاچاقبران بزرگ مواد مخدر نیز بودند که در بدل دادن رشوه به طالبان، زیر نام اعضای این گروه از زندان رها شدند.

امرالله صالح در ادامه در مورد حکومت آینده نیز گفت که در مورد هر گونه توافق احتمالی در این مورد در نشست استانبول، دوباره از طریق برگزاری لویه‌جرگه مشورتی با اقشار مختلف مردم مشورت می‌کنند.

آقای صالح درحالی از احتمال برگزاری نشست استانبول در هفته‌ی جاری سخن گفته است که پیش از این برخی رسانه‌ها گزارش کرده بودند که براساس توافق امریکا، سازمان ملل و ترکیه، این نشست در ۱۶ اپریل/27حمل برگزار می‌شود.

تگ