حمل 23, 1400 12:03 Asia/Kabul
  • تاکید وزیر خارجه افغانستان به تقویت اجماع بین‌المللی جهت تامین آتش‌بس در این کشور
    تاکید وزیر خارجه افغانستان به تقویت اجماع بین‌المللی جهت تامین آتش‌بس در این کشور

وزیر امور خارجه افغانستان با حیاتی دانستن نقش کشورهای منطقه در روند صلح این کشور، خواستار تقویت اجماع منطقه‌ای و بین‌المللی برای تامین آتش‌بس در افغانستان شد.

به گزارش رادیودری، «حنیف اتمر» در دیدار با «زلمی خلیلزاد» نماینده آمریکا در امور افغانستان نقش کشورهای منطقه و جهان را در موفقیت روند صلح بین الافغانی مهم دانست و گفت: این اجماع باید در راستای تأمین آتش‌بس، توافق سیاسی همه‌شمول و در راستای موفقیت روند صلح، تقویت و به کار گرفته شود. دو طرف همچنین، ابرازامیدواری کردند که در نشست استانبول درباره اصول اساسی راه حل سیاسی و آتش‌بس در افغانستان توافق صورت گیرد.

وزیرخارجه افغانستان در دیدار با «رویندرا تندن» سفیر هند در کابل نیز درباره آمادگی‌ها برای برگزاری نشست استانبول گفت‌وگو کرد و نقش دهلی نو در تقویت اجماع منطقه‌ای و جهانی برای موفقیت مذاکرات صلح را سازنده دانست.

اتمر طرح دولت افغانستان را بهترین راه قانونی برای انتقال قدرت دانست و گفت: حفظ نظام جمهوری اسلامی در افغانستان به نفع همه کشورها است. اظهارات وزیرخارجه افغانستان درباره اجماع منطقه ای و جهانی در شرایطی است که برخی کارشناسان می گویند کابل در عمل نشان داده که در این خصوص صادق نیست و گزینشی عمل می کند.

تگ