حمل 23, 1400 12:39 Asia/Kabul

سفیر ایران در کابل گفت: شرق افغانستان از ایران مقداری دور است، ما در این منطقه در گذشته حضور کمتری داشته ایم ولی می خواهیم در حال حاضر کمبود های گذشته را جبران کنیم و جمهوری اسلامی ایران علاوه بر رابطه فرهنگی، آماده همه نوع همکاری و سرمایه گذاری در بخش های کشاورزی، معادن، دام پروری و انرژی برق در ولایت شرقی افغانستان است.

بهادرامینیان سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری در مورد سفر خود به ولایت ننگرهار گفت: شرق افغانستان و ارتباط بیشتر با مردم این منطقه برای ایران همیشه اولویت داشته و این منطقه از نگاه تمدنی و تاریخی جایگاه بلندی دارد و امیدواریم که بتوانیم این رابطه خود را که در طول تاریخ میان این حوزه تمدنی برقرار بوده است دوباره احیا کنیم و شناخت بهتر این منطقه از اهداف مهم ما است.

وی تصریح کرد: به خاطر این که شرق افغانستان از ایران مقداری دور است، ما در این منطقه حضور کمتری داشته ایم ولی می خواهیم در حال حاضر کمبود های گذشته را جبران کنیم و جمهوری اسلامی آماده همه نوع همکاری و سرمایه گذاری در بخش های مختلف در ولایات شرقی افغانستان است.

امینیان در مورد همکاری های اقتصادی و سرمایه گذاری ایران در شرق افغانستان گفت: جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد در بخش کشاورزی، معادن، دام پروری و انرژی برق در ولایت شرقی افغانستان سرمایه گذاری کند و همچنین با مذاکراتی که با مسئولان ولایت ننگرهار داشتیم ایران برخی از کالاهای کشاورزی و گوشت قرمز را از افغانستان وارد کند.

سفیر ایران اظهار داشت: سال گذشته رابطه اقتصادی ایران و افغانستان خیلی خوب بود و تا حدود سه و نیم میلیون دلار میان دو کشور تعاملات اقتصادی صورت گرفته است و علاوه بر صادرات و واردات، ترانزیت کالا هم رونق خوبی داشته است و با توجه به افتتاح راه راحلی میان دو کشور فعالیت های اقتصادی و ترانزیت کالا گسترش بیشتری خواهد یافت.

 

لازم به ذکر است که بهادر امینیان سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل در سفرش به شهر جلال اباد و نشست با ضیا الحق امرخیل والی/ استاندار ننگرهار دیدار و گفت و گو کرد.

سفیر ایران در این دیدار تاکید کرد که جمهوری اسلامی در نظر دارد تا در کنار سرمایه گذاری در سکتورهای کشاورزی، معادن، دام پروری و انرژی برق  یک مدرسه و یک مرکز بهداشتی را نیز در شهر جلال اباد مرکز ولایت ننگرهار تاسیس نماید.

سفیر جمهوری اسلامی ایران افزود: این مرکزی صحی مخصوص تداوی کودکان خواهد بود.

ضیا الحق امرخیل والی ننگرهار نیز ضمن قدردانی از کمک های جمهوری اسلامی ایران به مردم افغانستان واین که کشور مذکور از دست اوردهای بیست ساله مردم افغانستان حمایت مینماید ابراز قدردانی نموده، گفت: سرمایه گذاری جمهوری اسلامی ایران می تواند در رشد و توسعه این منطقه و همچنان اشتغال زایی موثر واقع گردد.

  والی ننگرهار همچنان از سفیر جمهوری اسلامی ایران درخصوص تاسیس یک مدرسه و مرکز بهداشتی مخصوص تداوی کودکان سپاس گذاری نمود.

 

تگ