حمل 24, 1400 12:24 Asia/Kabul
  • وزارت صحت عامه: موج کرونای انگلیسی به زودی افغانستان را فرا خواهد گرفت
    وزارت صحت عامه: موج کرونای انگلیسی به زودی افغانستان را فرا خواهد گرفت

مسئولان وزارت صحت عامه افغانستان از احتمال بالای شیوع و گسترش ویروس کرونای انگلیسی در سرتاسر کشور خبر دادند.

به گزارش رادیو دری، داکتر دستگیر نظری سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان  اظهار داشت؛ هم اکنون نام بیش از ۱۰۰ تن در ولایت های ننگرهار، لوگر و ولسوالی های اطراف کابل که به ویروس جهش یافته کرونای انگلیسی دچار شده اند به ثبت رسیده اما به احتمال بسیار بالا ارقام مبتلایان چندین برابر بیشتر از میزان به ثبت رسیده است.

نظری در این رابطه تصریح نمود؛ با اطمینان می توان گفت که ارقام مبتلایان بیش از این است، مهم است که بدانیم گردش ویروس کرونای انگلیسی در سرتاسر افغانستان وجود دارد.

سخنگوی وزارت صاحت عامه می گوید از آنجا که نوع انگلیسی ویروس کرونا سرعت انتشار بسیاربالایی را دارد و وخامت اوضاع و علائم آن به زودی ظاهر نمی شود انتظار می رود که به زودی شمار مبتلایان در افغانستان توسط ناقلین به چنیدن برابر افزایش پیدا کند.

سخنگوی وزارت صاحت عامه تصریح کرد: شواهد نشان می دهد که ما مبتلایان به ویروس کرونای انگلیسی که بدون علائم بیماری در حال گشت و گذار هستند را در تمام ولایت های افغانستان داریم.

به گفته نظری اولین مبتلایان به ویروس کرونای انگلیسی از کشور پاکستان وارد افغانستان شده اند، با آزمایش های انجام شده مشخص شد که علائم این مبتلایان با علائم کرونای انگلیسی که در پیشاور شناسایی شده بود مطابقت دارد.

این مسئول وزارت صحت عامه بهترین راه برای جلوگیری از همه گیر شدن هرگونه ویروس به ویژه ویروس کرونای انگلیسی را توجه مردم به مسائل و دستور العمل های بهداشتی دانست.

نظری در اخیر تصریح کرد شفاخانه های کشور آماده هستند تا افراد مبتلا را پذیرش کنند اما راه نجات و مبارزه با ویروس ها محافظت شخصی و رعایت کردن نکات بهداشتی است و البته تطبیق واکسین کرونا در کشور در جریان است.

کلیدواژه