حمل 25, 1400 08:29 Asia/Kabul
  • طالبان: با حضور نیروهای خارجی در افغانستان در هیچ کنفرانسی شرکت نمی کنیم
    طالبان: با حضور نیروهای خارجی در افغانستان در هیچ کنفرانسی شرکت نمی کنیم

ساعتی پس از اعلام تعویق خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، طالبان اعلام کرد: تازمانیکه نیروهای خارجی در ان کشور حضور دارند در هیچ مذاکره ای شرکت نخواهد کرد.

به گزاش رادیودری، محمد نعیم یک سخنگوی طالبان سه شنبه شب در واکنش به انتشار خبر ادامه حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان تا ۱۱ سپتامبر/20سنبله گفت: با خلف وعده آمریکا درباره خروج نظامیانش تا پایان ماه جاری، این گروه نیز تا این تاریخ در هیچ مذاکرات صلحی شرکت نخواهد کرد.

این درحالی است که دولت افغانستان و طالبان درحال آماده سازی برای شرکت در نشست استانبول ترکیه (24 آوریل) بودند.

منابع آمریکایی دیشب اعلام کردند، روند خروج نظامیان این کشور از افغانستان به دستور جوبایدن رئیس جمهوری تا بیستمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ ادامه خواهد داشت.

قرار است رئیس جمهوری آمریکا امروز (چهارشنبه) رسما" تصمیمش را در این باره اعلام کند.

پیش از این، جن ساکی سخنگوی کاخ ریاست جمهوری آمریکا گفته بود، بایدن قبل از اول ماه مه (زمان خروج نیروهای آمریکایی براساس توافقنامه دوحه قطر) تصمیم خروج نظامی از افغانستان را اعلام میکند.

به طور رسمی، ۲۵۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان حضور دارند، اگرچه تعداد آنها در نوسان است و در حال حاضر حدود ۱۰۰۰ نفر بیشتر از این آمار است. همچنین ۷۰۰۰ نیروی خارجی در افغانستان حضور دارند که اکثر آنها نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هستند.

تگ