حمل 25, 1400 13:24 Asia/Kabul
  • دعوت ۲۰ کشور از جمله ایران به نشست صلح افغانستان در استانبول
    دعوت ۲۰ کشور از جمله ایران به نشست صلح افغانستان در استانبول

علی‌رغم مخالفت گروه طالبان برای حضور در نشست صلح افغانستان در استانبول، اما بیش از ۲۰  کشور و چند سازمان بین‌المللی به این نشست دعوت شده‌اند.

به گزارش رادیودری، یک منبع دیپلماتیک گزارش داد، علاوه بر اتحادیه اروپا، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و سازمان همکاری اسلامی، ۲۰  کشور از جمله روسیه و ایران نیز به این نشست دعوت شده‌اند.

این نشست که قرار است از تاریخ ۲۴ آوریل (چهارم ماه ثور) تا ۴ می (چهاردهم ثور) در استانبول برگزار شود، توسط سازمان ملل، ترکیه و قطر سازماندهی شده است.

این منبع دیپلماتیک - که نامش ذکر نشد - به خبرگزاری تاس گفت: «دعوت‌نامه‌هایی به اتریش، آذربایجان، کانادا، چین، فرانسه، آلمان، هند، اندونزی، ایران، ایتالیا، ژاپن، قزاقستان، قرقیزستان، نروژ، بریتانیا، ایالات متحده، ازبکستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، کمیساریای عالی اتحادیه اروپا، دبیر کل ناتو و دبیر کل سازمان همکاری اسلامی ارسال شده است».

براساس این گزارش، سخنگوی سازمان ملل خبر داده که «آنتونیو گوترش، دبیر کل این سازمان قصد دارد از طریق ویدئوکنفرانس در این نشست شرکت کند.

پیش از این، وزرای خارجه ترکیه و آمریکا در تماس تلفنی، ابعاد نشست مذاکرات صلح افغانستان که به میزبانی استانبول برنامه‌ریزی شده را بررسی کردند. 

سخنگوی گروه طالبان اما بامداد امروز گفت تا زمانی که نیروهای خارجی کشور را ترک نکنند، این گروه در هیچ مذاکرات دیپلمات بیشتری شرکت نخواهد کرد.

کلیدواژه