حمل 25, 1400 13:45 Asia/Kabul
  • جزئیات طرح خروج آمریکا به‌زودی در اختیار افغانستان قرار می‌گیرد
    جزئیات طرح خروج آمریکا به‌زودی در اختیار افغانستان قرار می‌گیرد

مشاور ارشد رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که به‌زودی دولت در جریان جزئیات طرح تازه خروج نیروهای آمریکایی قرار می‌گیرد و به هرگونه تصمیم واشنگتن در این باره احترام می‌گذارد.

به گزارش رادیو دری به نقل از تسنیم،«وحید عمر» مشاور ارشد رئیس جمهور افغانستان در امور «روابط عمومی و استراتژیک» در واکنش به طرح آمریکا برای خروج نیروهایش گفت که اشرف غنی و جو بایدن در آینده نزدیک با یکدیگر گفت‌وگو می‌کنند.

وی ادامه داد که در گفت‌وگوی روسای جمهور دو کشور بطور رسمی جزئیات طرح جدید خروج آمریکا بیان خواهد شد.

وحید عمر تصریح کرد که دولت افغانستان تا آن زمان از اظهارنظر درباره جزئیات طرح تازه آمریکا برای خروج نیروهایش از افغانستان خودداری می‌کند.

براساس گزارش‌ها، بایدن در این طرح جدید در نظر دارد که روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان از اول می (11 اردیبهشت) آغاز شود و تا 11 سپتامبر (20 سنبله) پایان یابد.

وی با حمایت از عدم خروج کامل نیروهای آمریکایی در مهلت تعیین شده در توافقنامه قطر، اظهار داشت: ما به هرگونه تصمیم آمریکا درباره نیروهایش احترام می‌گذاریم.

مشاور اشرف غنی ادامه داد: نیروهای امنیتی و دفاعی افغان در دو سال اخیر با روحیه بالا در حال دفاع از مردم بودند و اخیراً نیز نزدیک به 98 درصد از عملیات‌ها را بطور مستقل انجام داده‌اند. آن‌ها در آینده نیز قادر به انجام این کار هستند.

«مسعود اندرابی» وزیر داخله سابق افغانستان ماه گذشته نیز در واکنش به هشدارهای آمریکا مبنی بر اینکه خروج نیروهای خارجی منجر به پیشروی‌های طالبان می‌شود، تصریح کرد که پس از خروج این نیروها نیز دولت افغانستان توانایی حفظ مناطق تحت کنترل خود را دارد.

اندرابی تاکید کرد که نیروهای امنیتی افغان قادر به حفظ مناطق تحت کنترل دولت هستند اما احتمالاً بدون حمایت هوایی آمریکا برای کنترل پاسگاه‌ها در مناطق دورافتاده تلفات سنگینی را متحمل خواهند شد.

تگ