حمل 25, 1400 15:29 Asia/Kabul
  • آمریکا: ناتو از افغانستان می‌رود
    آمریکا: ناتو از افغانستان می‌رود

رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا امروز اعلام کرد که نیروهای ناتو نیز خاک افغانستان را ترک خواهند کرد.

به گزارش رادیو دری، پس از آنکه واشنگتن اعلام کرد بعد از دو دهه قصد پایان دادن به طولانی‌ترین جنگ آمریکا را دارد، وزیر امور خارجه این کشور خبر داد که زمان آن فرا رسیده ناتو از افغانستان خارج شود.

به گزارش رویترز، وزیران دفاع و امور خارجه کشورهای عضو ناتو برنامه‌های خود را امروز از طریق ویدئو کنفرانس اعلام خواهند کرد.

یک مقام آمریکایی دیشب (۲۴ حمل) گفته بود که دولت جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا تا پیش از یازدهم سپتامبر امسال نیروهای نظامی ایالت متحده را از افغانستان خارج خواهد کرد.

این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود به خبرنگاران گفت: بایدن به این نتیجه رسیده که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را تا پیش از یازدهم سپتامبر/21 سنبله تکمیل کند.

وی افزود که بایدن روز چهارشنبه خروج همه نیروهای آمریکایی را اعلام خواهد کرد و فقط تعداد محدودی برای حفاظت از مراکز دیپلماتیک ایالات‌متحده در افغانستان باقی خواهند ماند.

دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری سابق آمریکا فوریه ۲۰۲۰ با طالبان به توافق رسیده بود تا در ازای کاهش خشونت‌ها و حمایت نکردن طالبان از القاعده و سایر گروه‌های افراطی، همه نیروهای خود را تا اوایل ماه مه ۲۰۲۱ از افغانستان خارج کند.

کلیدواژه