حمل 25, 1400 15:50 Asia/Kabul
  • واکنش‌ ها به خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان
    واکنش‌ ها به خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان

هم‌زمان با اعلام خروج تمامی نیروهای امریکایی تا ماه سپتامبر سال روان میلادی از افغانستان، مقام‌ها در مجلس سنای امریکا گفته‌اند که خروج غیر مشروط این نیروها، می‌تواند وضعیت را در این کشور بدتر کند.

به گزارش رادیو دری، مچ مکانل، رهبر جمهوری‌خواهان در سنای آمریکا می‌گوید که هراس‌افگنان خارجی ایالات متحده را تنها نخواهند گذاشت زیرا به‌گفتۀ او سیاست‌گران آمریکایی از جنگ با آنان، خسته شده‌اند.

او افزود که رییس‌جمهور بایدن باید برای مردم آمریکا توضیح دهد که چه‌گونه با کنار گذاشتن شرکای واشنگتن و عقب‌نشینی در برابر طالبان، باعث امن‌تر شدن امریکا می‌شود؟

در همین حال، نهادهای استخباراتی آمریکا در گزارشی هشدار داده‌اند که خروج بدون پیش‌شرط نیروهای آمریکایی، افغانستان را درگیر چالش‌های تازه‌یی خواهد کرد.

این گزارش که به کنگره آمریکا فرستاده شده‌است، نشان می‌دهد که دورنمای صلح در سال آینده در افغانستان کمرنگ خواهد بود.

گزارش می‌افزاید که حکومت افغانستان در میدان جنگ گواۀ شکست است و طالبان مطمین استند که می‌توانند از راۀ نظامی پیروز شوند.

این در حالی‌ست که سخنگوی کاخ سفید به نقل از رییس‌جمهور بایدن گفته‌است که بحران افغانستان راۀ حل نظامی ندارد.

جین ساکی افزود که به همین علت، آمریکا از گفتگوهای میان افغانان که انتظار می‌رود دور دیگر آن در ترکیه برگزار شود، پشتیبانی می‌کند.

او می‌افزاید که رییس‌جمهور بایدن باور دارد که آمریکا 20 سال پس از آغاز جنگ در افغانستان، باید منابع‌اش را در راستای مبارزه با تهدیدهایی که امروزه با آنها روبه‌رو است، متمرکز کند.

در همین حال، ترکیه، قطر و سازمان ملل متحد که به‌گونۀ مشترک میزبان نشست ترکیه خواهند بود، از آغاز این نشست به تاریخ 24 آپریل/4 ثور خبر داده و گفته‌اند که آنان امیدوار استند طالبان در این نشست اشتراک کنند.

وحید عمر، مشاور ارشد ریاست جمهوری افغانستان در امور روابط عمومی و استراتژیک در حساب توئيتر خود نوشت: موضوع خروج نیروهای خارجی از افغانستان در گذشته برای چندین بار میان آمریکا و دولت افغانستان بحث شده است. کابل به هر تصمیمی که آمریکا درباره نیروهایش می‌گیرد، احترام می‌گذارد.

اما، طالبان به تاز‌گی گفته‌اند که تا زمانی‌که همۀ نیروهای خارجی از افغانستان بیرون نشوند، در هیچ نشستی که دربارۀ افغانستان در آن تصمیم‌گیری ‌شود، اشتراک نخواهند کرد.

محمدنعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در صفحۀ تویترش نگاشته‌است که این گروه کارهای شان را بر بنیاد ارشادات دین اسلام انجام می‌دهند و تصمیم نهایی شانرا دربارۀ نشست ترکیه، پس از مشوره، اعلام خواهند کرد.

اعلام خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان، واکنش‌هایی را در مجلس نماینده‌گان افغانستان نیز به همراه داشته‌است.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان در نشست عمومی این مجلس می‌گوید: "خروج نیروهای خارجی از افغانستان خواست دیرینۀ مردم افغانستان است، اما با در نظرداشت وضعیت امنیتی کشور، شرایط خروج این نیروها تا هنوز فراهم نشده‌است."

«ضمیر کابلوف» نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه به تصمیم جو بایدن مبنی بر تاخیر در خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان واکنش نشان داد.

وی اظهارداشت که تصمیم آمریکا درباره تأخیر خروج از افغانستان روند صلح این کشور را پیچیده می‌کند.

 کابلوف افزود که قصد آمریکا برای به تاخیر انداختن زمان خروج نیروهایش از افغانستان و موکول کردن آن به 11 سپتامبر روند دستیابی به صلح در این کشور را با مشکل روبرو می‌کند.

نماینده ویژه پوتین در امور افغانستان همچنین گفت که تصمیم آمریکا نقض آشکار توافق دوحه با طالبان است.

وی چندی قبل در حاشیه کنفرانس «قلب آسیا» نیز نسبت به پیامدهای عدم خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان ابراز نگرانی کرده بود.

او افزود: "خروج نیرو های خارجی در شرایط کنونی می‌تواند منجر به بدتر شدن اوضاع و جنگ داخلی شود."

قراراست  بایدن امشب به وقت افغانستان دربارۀ نحوه ی خروج سربازان آمریکایی از افغانستان، موقف رسمی ایالات متحده را اعلام کند.

تگ