حمل 25, 1400 16:52 Asia/Kabul
  • برگزاری نشست بررسی حضور ناتو در افغانستان در بروکسل
    برگزاری نشست بررسی حضور ناتو در افغانستان در بروکسل

آمریکا‏، فرانسه‏‎، آلمان و انگلیس با برگزاری نشستی در بروکسل مسائل مختلفی از جمله تعیین وضعیت حضور نیروهای ناتو در افغانستان را بررسی می کنند.

به گزارش رادیو دری به نقل از فرانس پرس، دولت آلمان چهارشنبه اعلام کرد دیپلمات‌های آمریکایی‏، فرانسوی‏، انگلیسی و آلمانی امروز چهارشنبه در بروکسل گردهم می‌آیند تا درباره اوضاع در افغانستان، تشدید تنش‌ها بین اوکراین و روسیه و مذاکرات هسته‌ای ایران گفتگو کنند.

در بیانیه‌ای که وزارت امورخارجه آلمان منتشر کرد آمده است در این نشست چهارجانبه اعضای ناتو‏، وزرای امور خارجه آمریکا‏، انگلیس‏، آلمان و همچنین یکی از نمایندگان فرانسه با هم دیدار می‌کنند و موضوع اصلی این مذاکرات، افغانستان‏، تحولات اخیر در مرز بین اوکراین و روسیه و توافق هسته‌ای با ایران خواهد بود.

این گفتگو‌ها در حالی انجام خواهد گرفت که آنتونی بلینکن وزیر امورخارجه آمریکا و لوید آستین وزیر دفاع این کشور برای رایزنی‌ها از طریق ویدیو کنفرانس با همتایان خود در ناتو‏، در بروکسل گردهم آمده اند.

ائتلاف ناتو قرار است درباره اینکه آیا شرایط برای پایان دادن به مأموریت ناتو در افغانستان با عنوان «تعلیمات، کمک، مشورت» فراهم شده است یا خیر، یا اینکه حضور ۹۶۰۰ نظامی از ۳۶ کشور باید حفظ شود‏، صحبت کنند.

یک مسئول آمریکایی اعلام کرد جو بایدن تصمیم گرفته است نیرو‌های آمریکایی پس از تاریخ اول مه در افغانستان بمانند، اما «بدون هیچ قید و شرطی» تا ۱۱ سپتامبر این کشور را ترک کنند.وزیر دفاع آلمان گفت نظامیان ناتو که در افغانستان مستقر هستند احتمالا همانند نیرو‌های آمریکایی در ماه سپتامبر از افغانستان خارج می‌شوند.متحدان ناتو همچنین در حال آماده کردن پاسخی به مسکو هستند تا از خشونت‌های جدید در اوکراین‏ جلوگیری کنند.

ایران نیز سه شنبه از افزایش چشمگیر فعالیت‌های غنی سازی اورانیوم تا سطح ۶۰ درصد خبر داد که سطح بی سابقه‌ای در تعهدات این کشور به شمار می‌آید. این در حالی است که مذاکرات بین المللی به منظور تلاش برای روی ریل قرار گرفتن توافقنامه هسته‌ای ایران در حال انجام است.

کلیدواژه