حمل 25, 1400 17:01 Asia/Kabul
  • عدم دسترسی 70 درصد از دانش آموزان در هرات به کتب درسی
    عدم دسترسی 70 درصد از دانش آموزان در هرات به کتب درسی

رئیس اداره معارف هرات گفت: آموزش در هرات با چالش‌های مختلفی دست و پنچه نرم می‌کند اما مهم‌ترین آن نبود کتب درسی برای دانش آموزان است که وزارت باید با توجه به آغاز سال آموزشی به آن توجه بیشتر کند.

به گزارش رادیو دری به نقل از فارس، ولایت هرات در سال جدید آموزشی خود شاهد جذب بیش از 50 هزار دانش آموز جدید بوده است و در آمار کلی از دانش آموزان در مدارس خصوصی و دولتی در این ولایت بیش از یک میلیون تن مشغول تحصیل هستند.

اما مسوولان معارف در هرات در کنار اینکه آموزش به گونه گسترده در هرات صورت می‌گیرد می‌گویند که نبود کتب درسی، معلم و کلاس درس همه ساله سد راه آنها بوده و تاکنون رفع نشده است.

زکریا رحیمی رئیس معارف هرات در کمپین جمع‌آوری کتب درسی در مرکز شهر در گفت‌وگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس گفت: با وجود آنکه حکومت و شهروندان افغانستان به‌صورت مشترک برای پیشرفت آموزش و پرورش تلاش کرده‌اند اما هنوز هم نیاز است تا برای رفع کاستی‌ها در سیستم آموزش و پرورش خانواده‌ها، فرهنگیان و حکومت همکار باشند.

وی افزود: در حال حاضر در هرات با وجود جمع‌آوری کتب سال‌های گذشته و استهلاک شده تنها 35 درصد از دانش آموزان در مدارس کتاب‌های درسی در اختیار دارند و نزدیک به 70 درصد دیگر هنوز بدون کتاب هستند.

وی همچنین گفت: معارف در هرات نیاز مبرم به 5 میلیون کتب درسی دارد که متاسفانه تاکنون یک میلیون کتاب‌های مختلف آموزشی به هرات رسیده است و تلاش‌ها برای تهیه کتاب آموزشی به دانش آموزان از راه‌های مختلف ادامه دارد.

رحیمی تاکید کرد: در کنار مشکل کتب درسی، نبود آموزگار دیگر چالش اداره معارف هرات است که از آغاز سال تحصیلی 1400 تاکنون به قوت خود باقیست که نیاز است تا وزارت معارف بودجه برای استخدام 5 هزار آموزگار در هرات اختصاص دهد.

رئیس آموزش و پرورش هرات خاطرنشان کرد: همه ساله در هرات با آغاز سال تحصیلی شمار دانش آموزان تازه جذب شده افزایش می‌یابد و کلاس‌های درسی آنها باید گسترش یابد.

وی از وزارت معارف هرات خواست تا در ماه‌های آینده 117 مدرسه جدیدی که قرار بود از طریق پروژه‌های وزارت در هرات ایجاد شود را بررسی کنند و در راستای ساخت آنها وارد عمل شوند.

از سوی دیگر عبدالرحمان عزیزی معاون اداره معارف هرات در این مورد گفت: همانگونه که اداره آموزش و پرورش خانه تمام شهروندان است و فرزندان آنها در این اداره پرورش می‌یابند نیاز است تا در کمپین جدیدی که برای جمع‌آوری کتاب‌های درسی در هرات آغاز شده است شرکت کنند و با اهدای کتاب به آموزش و پرورش، گامی خوب در راستای آموزش و فرهنگ هم دیگر پذیری بردارند.

دانش آموزان در مدارس هرات اما می‌گویند که نزدیک به یک ماه است که از آغاز سال آموزشی می‌گذرد اما تاکنون کتاب‌های درسی آنها در اختیار آنها قرار نگرفته است و تنها کسانی که توانایی مالی خوبی دارند توانسته‌اند تا از بازارهای کتاب، کتب درسی خود را فراهم کنند.

آنها از آموزش و پرورش هرات می‌خواهند تا قبل از اینکه سال تحصیلی آغاز می‌شود باید کتاب‌های درسی برای سال آینده دانش آموزان جمع‌آوری شود تا از آموزش‌های خود باز نمانند.

 

تگ