حمل 25, 1400 17:21 Asia/Kabul
  • عبدالله: خروج آمریکا به معنای پایان حمایت جامعه جهانی از افغانستان نیست
    عبدالله: خروج آمریکا به معنای پایان حمایت جامعه جهانی از افغانستان نیست

رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان با اشاره به تصمیم بایدن برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در یازدهم سپتامبر گفت: اعلام خروج نیروهای آمریکایی به معنای پایان حمایت جامعه جهانی از افغانستان نیست.

به گزارش خبرنگار رادیو دری عبدالله که در نشست مشترک با کمیسیون‌های امور زنان، احزاب و تشکل‌های سیاسی، جوانان، حقوق بشر، رسانه‌ها و جامعه‌ی مدنی شورای عالی مصالحه‌ی ملی در مورد فعالیت این کمیسیون‌ها و آخرین تحولات و تغییرات در روند صلح، سخنرانی  می کرد، گفت که اگر گروه طالبان به این فکر است که با خروج نیروهای خارجی از طریق جنگ به مقصد می‌رسد، این نسخه‌ای برای ادامه جنگ است. او افزود که اکنون هیچ‌کس این آرزو را ندارد و نباید هیچ طرفی این اشتباه را انجام دهد.

رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان تصریح کرد که با حضور و بدون حضور نیروهای خارجی، تنها راه حل مساله افغانستان رفتن به طرف صلح پایدار و عادلانه است.

وی در رابطه با خروج نیروهای خارجی از افغانستان گفت: «فکر نمی‌کنم که حمایت جهانیان با اعلام خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تا ۱۱ سپتامبر به پایان برسد.»

وی ابراز امیدواری کرد که گروه طالبان پس از خروج نیروهای خارجی محاسبه دیگر کند. او افزود که مردم افغانستان خواهان حفظ حقوق و آزادی‌های‌شان هستند.

عبدالله تأکید کرد که این جنگ از مردم افغانستان قربانی می‌گیرد و ادامه آن به معنای نادیده گرفتن در خواست مردم است.

این در حالی است که روزنامه واشنگتن پست به نقل از مقام‌هایی که از برنامه جو بایدن آگاه هستند، گزارش داده است که روند خروج نیروهای امریکایی تا بیستمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ تکمیل خواهد شد.

به این ترتیب قرار است نیروهای آمریکایی پس از ماه می که مهلت خروج نیروهای خارجی از افغانستان در توافق‌نامه دوحه تعیین شده است، باقی بمانند.

هم‌زمان با این، کشورهای عضو ناتو نیز قصد دارند که در همین میعاد زمانی، تمامی نیروهای‌شان را از افغانستان بیرون کنند.

گروه طالبان اما در واکنش به این تصمیم آمریکا گفته است که تا زمان خارج نشدن نیروهای خارجی از کشور، این گروه در هیچ کنفرانسی که درباره افغانستان در آن تصمیم‌گیری می‌شود، شرکت نخواهد کرد.

از سوی دیگر مجلس نمایند‎گان افغانستان از خروج نیروهای خارجی از افغانستان ابراز نگرانی کرده است. این مجلس هشدار داده است که اگر نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند، ممکن است بار دیگر جنگ‌های خطرناک داخلی آغاز شود و افغانستان به جغرافیای تروریسم بین‌المللی تبدیل شود.

 

تگ