حمل 27, 1400 15:35 Asia/Kabul
  • هشدار آمریکا به طالبان درباره بروز جنگ‌های داخلی
    هشدار آمریکا به طالبان درباره بروز جنگ‌های داخلی

وزیر خارجه آمریکا گفت: اگر طالبان جنگ داخلی را تحریک کند درخواست این گروه برای خروج از فهرست سیاه سازمان ملل و برسمیت شناخته شدن بین‌المللی برآورده نمی‌شود.

به گزارش رادیودری، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا در این باره گفت: طالبان خواستار برسمیت شناخته شدن بین‌المللی، پشیبانی‌ بین‌المللی برای افغانستان و این است که رهبران آن‌ها بتوانند آزادانه سفر کنند، اما اگر آن‌ها جنگ‌ داخلی را تحریک کنند امکان عملی شدن هیچکدام از این درخواست‌ها وجود ندارد.

وی درباره احتمال حملات طالبان به نیروهای آمریکایی نیز گفت: اگر طالبان در حال خروج به نیروهای ما حمله کنند، با پاسخ نیرومندی رو‌‌برو خواهند شد.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: ما به پشتیبانی از نیروهای دولتی افغانستان ادامه می‌دهیم و طالبان باید بدانند که کنار گذاشتن روندهای سیاسی برای حل بحران افغانستان هیچگاه درست و پایدار نخواهند بود.

این در حالی است که جو بایدن با اعلام جدول زمانی جدید، خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را 5 ماه به تعویق انداخته که واکنش طالبان را در پی داشته است.

طالبان تاخیر در خروج از افغانستان را نقض صریح توافقنامه قطر خواند و تصریح کرد که سرپیچی آمریکا راه طالبان را برای هرگونه اقدام لازم در این باره باز کرده است.

تگ