حمل 27, 1400 22:25 Asia/Kabul
  • واکنش طالبان در قبال تاخیر در عقب نشینی نیروهای آمریکایی از افغانستان
    واکنش طالبان در قبال تاخیر در عقب نشینی نیروهای آمریکایی از افغانستان

گروه طالبان موضع جدید آمریکا درباره تاخیر در عقب نشینی نیروهای این کشور از افغانستان را مغایر با توافقنامه دوحه قطر دانست.

به گزارش رادیودری به نقل از پرس تی وی، محمد نعیم وردک سخنگوی طالبان در واکنش به اظهارات رئیس جمهوری آمریکا درباره به تاخیر افتادن خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان تا 11 سپتامبر/20سنبله آینده گفت: این موضع که مغایر با توافقنامه دوحه میان آمریکا و طالبان و همچنین ناقض قوانین و مقررات بین اللملی است عامل ادامه تنش و طولانی شدن روند صلح است.

عضو ارشد طالبان گفت: با اصرار آمریکا بر باقیماندن نیروهایش در افغانستان تا اواخر تابستان همه جهان در عمل مشاهده کردند که آمریکایی ها به هیچ توافقنامه ای پایبند نیستند  و این بسیار شرم‌آور استد.

سخنگوی طالبان با تاکید بر نقش مردم و گروه های افغان در برقراری صلح در این کشور گفت: مردم افغانستان 20 سال است که درگیر جهاد علیه اشغالگران و دفاع از خود در برابر نیروهای خارجی هستند و هیچکس نمی تواند درباره سرنوشت این ملت و کشور تصمیم‌گیری کند.

محمد نعیم وردک با رد افزایش حملات طالبان به غیر نظامیان پس از توافق سال گذشته این گروه با آمریکا گفت: وقتی حملات هوایی و پهبادی به این گروه از طرف نیروهای خارجی و دولتی در مناطق مختلف ادامه دارد نباید از این گروه انتظار داشت سکوت کند.

سخنگوی طالبان همچنین درباره مذاکرات پیش روی صلح در استانبول ترکیه گفت: با باقیماندن نیروهای خارجی در افغانستان طالبان رسما" اعلام کرده مادامیکه نیروهای خارجی در افغانستان حضور دارند در مذاکرات صلح شرکت نمی کند.

نعیم وردک درباره طرح شورای مصالحه ملی افغانستان هم گفت: هر طرح صلحی باید برپایه منافع ملت افغانستان و پایان اشغالگری نیروهای خارجی استوار باشد اما در بسیاری از طرح های پیشنهادی مصالح شخصی و گروهی در نظرگرفته شده است.

عضو ارشد طالبان افزود: هدف اصلی ما اخراج نیروهای خارجی، تعیین سرنوشت از طرف مردم و ایجاد یک نظام مستقل اسلامی است.

تگ