حمل 29, 1400 08:43 Asia/Kabul
  • تعهد دوباره کابل درباره آزادی زندانیان
    تعهد دوباره کابل درباره آزادی زندانیان

برخی گزارش ها از موافقت دولت کابل با آزادی ۷ هزار زندانی دیگر گروه طالبان حکایت دارد.

به گزارش رادیو دری به نقل از ایرنا،«داوود عابدی» کارشناس مسائل سیاسی و از افراد نزدیک به طالبان دیروز شنبه مدعی شد: اشرف غنی رئیس جمهور در دیدار اخیر آنتونی بلینکن متعهد شد، هفت هزار زندانی دیگر گروه طالبان را آزاد کند و در حال حاضر سازمان ملل متحد در حال رایزنی برای خارج کردن نام رهبران طالبان از فهرست سیاه ترویستی است.

گروه طالبان در بیانیه سه روز پیش خود اعلام کرده بود که آمریکا به آنها تعهد داده که هفت هزار زندانی دیگر این گروه را آزاد می کند. در این بیانیه آمده بود: نام رهبران طالبان نیز از فهرست سیاه خارج می شود.

این موضوع در حالی مطرح می شود که پیش از این مسئولان ارشد افغان ازجمله امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری آزادی حدود شش هزار زندانی طالبان را بر اساس توافق دوحه بزرگترین اشتباه دولت خوانده بودند.

دولت افغانستان می گوید: دلیل افزایش خشونت ها در یکسال گذشته، آزادی هزاران تن از عناصر طالبان از زندان بوده است.

هرچند دولت و مقامات افغان در سفر اخیر بلینکن از آزادی زندانیان طالبان و خروج نام رهبران این گروه از فهرست سیاه چیزی نگفته اند اما وزارت خارجه آمریکا با انتشار تصویر دو نفری از بلینکن و رئیس جمهوری افغانستان این گمانه زنی را تقویت کرده است که این موضوع در این دیدار دو نفره مطرح شده است.

تگ