حمل 29, 1400 10:13 Asia/Kabul
  • حکمتیار: برگزاری نشست استانبول در هاله‌ای از ابهام است
    حکمتیار: برگزاری نشست استانبول در هاله‌ای از ابهام است

رهبر حزب اسلامی افغانستان در واکنش به تصمیم رئیس جمهور آمریکا مبنی بر خروج نظامیان این کشور تا ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۱ از افغانستان اعلام کرد که این تصمیم نشست استانبول را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.

به گزارش رادیو دری، به نقل از آناتولی، گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان طی سخنانی در یک نشست خبری در کابل٬ پایتخت این کشور در واکنش به تصمیم واشنگتن مبنی بر خروج نظامیان این کشور تا ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۱ از افغانستان اظهار داشت: «این تصمیم نشست استانبول را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است. موضع‌گیری اخیر رئیس جمهور آمریکا٬ نقض توافق‌نامه دوحه و تاخیر خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان٬ وضعیت را پیچیده کرده و موانعی در برابر نشست احتمالی استانبول ایجاد کرده است».

وی با اشاره به نشست مهم در مورد بحران افغانستان با اشتراک تمامی جهت‌های تأثیرگذار داخلی و خارجی در استانبول افزود: «این نشست هم امیدواری‌ها و نگرانی‌ها را نیز به همراه دارد. طرف‌های که خواهان خاتمه جنگ و رسیدن به صلح هستند٬ انتظاراتی از این نشست داشتند. اما طرف‌های که منافع‌شان با ادامه جنگ گره خورده است٬ نگرانی‌های نسبت به این نشست داشتند. اما تحولات اخیر سرنوشت این نشست را مبهم کرد».

حکمتیار در مورد نشست استانبول با محور روند صلح افغانستان ابراز امیدواری کرد که نشست استانبول طبق برنامه قبلی و با اشتراک همه طرف‌ها برگزار شود و موضوعات مهم دستور کار این نشست هم باید آتش‌بس، توافق برای تشکیل دولت جدید و انتقال مسالمت‌آمیز قدرت باشد.

وی تاکید کرد: «افغان‌ها می‌توانند با استفاده از این فرصت راه حل افغانی برای برون رفت از بحران موجود و پایان دادن به جنگ تحمیلی در این کشور ارائه کنند٬ مشروط بر اینکه صادقانه و به هدف رسیدن به صلح به نشست استانبول شرکت کنند. برای عبور از مرحله ناامن و بی ثبات کنونی؛ به توافقات و اقدامتی نیازمندیم که افغان‌ها را در جلوگیری از سقوط نظام و متلاشی شدن تشکیلات٬ نهادهای اداری، امنیتی و نظامی کمک کند. از سوی دیگر انتقال مسالمت‌آمیز و قانونمند حاکمیت را تضمین کند».

وی همچنین با ارائه طرح مستقل صلح برای نشست استانبول اعلام کرد که طرح‌های که از طرف ریاست جمهوری و شورای عالی مصالحه ملی افغانستان منتشر شده است٬ نه عملی است و نه امکان توافق بر آن وجود دارد.

قرار است ، نشست مذاکرات صلح افغانستان بین دولت این کشور و گروه طالبان به منظور پایان جنگ و درگیری، 24 آوریل/4 ثور در استانبول ترکیه برگزارشود.

کلیدواژه