حمل 29, 1400 10:37 Asia/Kabul
  • دیدار و رایزنی اتمر با ویلسون درباره ادامه همکاری آمریکا پس از خروج از افغانستان
    دیدار و رایزنی اتمر با ویلسون درباره ادامه همکاری آمریکا پس از خروج از افغانستان

وزیر امور خارجه افغانستان با کاردار سفارت آمریکا در کابل درباره ادامه همکاری واشنگتن با کابل پس از خروج نیروهای این کشور رایزنی کرد.

به گزارش رادیو دری، «حنیف اتمر» وزیر امور خارجه افغانستان در دیدار با «راس ویلسون» کاردار سفارت آمریکا در کابل درباره ادامه همکاری‌های آمریکا با افغانستان در مرحله پساخروج، روند صلح قطر، نشست صلح استانبول و گسترش همکاری‌ها میان افغانستان و کشورهای منطقه‌، بحث و تبادل نظر کرد.

براساس بیانیه منتشر شده توسط وزارت امور خارجه افغانستان، در این دیدار ویلسون از ادامه همکاری‌های آمریکا در عرصه‌های سیاسی، کمک به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و کمک‌های توسعه‌ای و بشردوستانه اطمینان داد.

دو طرف همچنین درباره چارچوب همکاری‌های پساخروج و اقدامات حقوقی و عملی لازم در این راستا صحبت و تبادل نظر کردند.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا هفته پیش اعلام کرد که همه نیروهای آمریکایی تا پیش از بیستمین سالگرد 11 سپتامبر (20 شهریور) «بدون قید و شرط» خاک افغانستان را ترک خواهند کرد.

با این حال برخی رسانه‌ها گزارش می‌دهند که دولت بایدن در پی پایان دادن به جنگ افغانستان نیست بلکه با حفظ 18هزار نیروی قراردادی پنتاگون، نیروهای ویژه، سربازان اجیر و نیروهای اطلاعاتی آمریکا در پی خصوصی‌سازی آن است.

«گری‌زون» در این باره نوشت که آمریکا به‌دلیل اهمیت بسیار بالای ژئواستراتژیک افغانستان هرگز این کشور را ترک نمی‌کند، این کشور با چین و ایران مرز مشترک دارد و به روسیه نیز نزدیک است و حضور در افغانستان آمریکا را قادر می‌سازد در نزدیکی دشمنان خود پایگاه داشته باشد از سوی دیگر منابع عظیم معدنی این کشور به‌ ارزش 3 تریلیون دلار را می‌تواند به کنترل در آورد

کلیدواژه