حمل 29, 1400 12:24 Asia/Kabul
  • اتحادیه اروپا: طالبان نشست استانبول را جدی بگیرند
    اتحادیه اروپا: طالبان نشست استانبول را جدی بگیرند

درحالی که طالبان به عدم حضور در نشست‌های صلح تا ترک کامل نیروهای خارجی از افغانستان تاکید دارد، اتحادیه اروپا اظهارداشت که این گروه فرصت نشست صلح استانبول را از دست ندهد.

به گزارش رادیو دری ،«اندرس وون برندت» سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان به طالبان گفت که اگر این گروه می‌خواهد از کمک‌های جامعه جهانی برخوردار شود باید فرصت بوجود آمده برای صلح را جدی بگیرد و در نشست استانبول شرکت کند.

سفیر اتحادیه اروپا افزود: امیدواریم طالبان فرصت نشست استانبول را از دست ندهد، زمانی برای از دست دادن وجود ندارد. اگر طالبان می‌خواهد بخشی از دولت در افغانستان باشد و از کمک‌های توسعه‌ای و کمک‌های انسان دوستانه ما برخوردار شود، بهتر است که مذاکرات جدی را آغاز کنند.

پس از اعلام برنامه بایدن برای خروج نیروهای آمریکایی تا 11 سپتامبر (20 سنبله) که به معنی تعویق 5 ماهه خروج است، طالبان اعلام کرد که این گروه تا زمانی که همه نیروهای خارجی خاک افغانستان را ترک نکنند در هیچ نشستی با موضوع صلح افغانستان شرکت نخواهد کرد.

کارشناسان مسائل سیاسی، اعلام خروج بدون قید و شرط نیروها از افغانستان را محروم شدن آمریکا از مهمترین کارتش برای کنترل طالبان می‌داند، اما تاکید می‌کنند که واشنگتن برای تاثیرگذاری از دیگر اهرم‌ها از جمله کمک‌های بین‌المللی و به رسمیت شناختن رسمی این گروه استفاده خواهد کرد.

برخی کارشناسان می‌گویند که پس از اعلام خروج کامل نیروها، مسئله مشروعیت و برسمیت شناخته شدن اهرم‌هایی است که آمریکا همچنان می‌تواند از آن به عنوان اهرم فشار علیه طالبان استفاده کند اما این درصورتی است که طالبان به دنبال تقسیم قدرت در افغانستان باشد.

«مایکل کوگلمن» پژوهشگر ارشد اندیشکده ویلسون در این باره می‌گوید: اگر طالبان برای کسب قدرت از طریق زور تلاش کند، که در پی آن از هرگونه شانس دریافت کمک خارجی محروم می‌شود، در اینصورت قطع و یا تداوم کمک‌ها نمی‌تواند اهرم فشار قدرتمندی علیه این گروه باشد.

کلیدواژه