حمل 30, 1400 10:03 Asia/Kabul
  • انتقاد ترامپ از تاخیر در روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان
    انتقاد ترامپ از تاخیر در روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان

رئیس جمهور پیشین آمریکا از جدول زمانی خروج نظامیان این کشور از افغانستان انتقاد کرد.

به گزارش رادیودری به نقل از ایرنا، ترامپ در بیانیه‌ای از تصمیم دولت بایدن برای خارج نکردن نظامیان این کشور در موعد مقرر اول ماه مه (۱۱ ثور) از افغانستان و تاخیر آن تا ۱۱ سپتامبر (۲۰ سنبله) انتقاد کرد.

طبق توافق نامه صلح که در ماه حوت سال ۹۸ میان دولت ترامپ و طالبان در دوحه قطر به امضا رسید، آمریکا باید تا اول ماه مه تمام نیروهای خود را از افغانستان خارج کند، دولت بایدن به تازگی اعلام کرده است که تاریخ خروج تمام نیروهای آمریکا در ۱۱ سپتامبر/20سنبله سال جاری رخ خواهد داد.

در همین راستا ترامپ در بیانیه یکشنبه شب خود اظهار داشت، ای کاش جو بایدن از ۱۱ سپتامبر/20سنبله به عنوان تاریخ برای خارج کردن نیروهای ما در افغانستان استفاده نمی‌کرد.

وی افزود: ما می‌توانیم و باید زودتر (از افغانستان) خارج شویم، ۱۹ سال کافی است، در واقع خیلی زیاد و خیلی طولانی است.

در بیانیه ترامپ رییس جمهوری شکست خورده آمریکا در انتخابات ۲۰۲۰ آمده است که ۱۱ سپتامبر/20سنبله یک رویداد و دوره بسیار غم انگیز برای کشور ما است و باید یک روز تأمل و یادبود برای گرامیداشت افرادی باشد که از دست داده‌ایم.

ترامپ با اشاره به روند کاهش نیروهای نظامی آمریکا در منطقه خاورمیانه در دوران خودش گفت: من با خارج کردن بسیاری از تجهیزات میلیارد دلاری و مهمتر از همه کاهش حضور نظامی خود به کمتر از ۲ هزار سرباز از ۱۶ هزار نیرو که در آنجا بود، امکان خروج زودهنگام را فراهم کردم.

رییس جمهوری پیشین آمریکا افزود: خروج از افغانستان کار شگفت انگیز و مثبتی است، من قصد داشتم تا اول ماه مه نیروها را خارج کنم و ما باید تا آنجا که ممکن است به این برنامه نزدیک شویم.

براساس تصمیم جدید دولت بایدن، خروج نیروهای آمریکایی که با خروج نیروهای ناتو هم همراه خواهد بود، قرار است از ابتدای ماه مه (۱۱ ثور) آغاز ‌ شود و تا ۱۱ سپتامبر/20سنبله مصادف با بیستمین سالگرد حمله به برج‌های دوقلوی تجارت جهانی در نیویورک، پایان یابد

آمریکا متعاقب این حمله که در دولت جورج دابلیو بوش رخ داد، با بهانه مبارزه با تروریسم به افغانستان حمله کرد تا دولت طالبان را که پناهگاهی امن برای القاعده ایجاد کرده بود، ساقط و گروه‌های تروریستی را از بین ببرد.

اما پس از  ۲۰ سال، دولت سابق آمریکا مذاکره با طالبان را آغاز کرد و توافقنامه موسوم به توافق دوحه را منعقد کرد در حالیکه حملات در افغانستان همچنان ادامه دارد و القاعده در نقاط مختلف جهان گسترش یافت و پدیده تروریستی دیگری به نام داعش ایجاد شد.

تگ