حمل 30, 1400 15:53 Asia/Kabul
  • بلینکن: هیچکس در افغانستان از جمله طالبان نفعی در جنگ داخلی ندارد
    بلینکن: هیچکس در افغانستان از جمله طالبان نفعی در جنگ داخلی ندارد

وزیر خارجه آمریکا اظهار داشت که در افغانستان هیچکس از جمله گروه طالبان نفعی در بازگشت جنگ داخلی ندارد زیرا همه درک می‌کنند که بحران این کشور راه‌حل نظامی ندارد.

به گزارشرادیو دری به نقل از تسنیم، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا درباره احتمال بروز جنگ داخلی در افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی گفت: هیچکس، از جمله طالبان نفعی از بازگشت این کشور به جنگ داخلی ندارد.

وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد: فکر می‌کنم همه درک می‌کنند که بحران افغانستان راه‌حل نظامی ندارد.

وی با اشاره به طالبان افزود: «اگر آن‌ها چیزی را شروع کنند، در جنگی طولانی خواهد بود، این به نفع آن‌ها نیز نخواهد بود».

بلینکن همچنین تاکید کرد که آمریکا به حمایت از نیروهای امنیتی افغان ادامه خواهد داد. در طی این سال‌ها آمریکا بیش از 300 هزار نیروی امنیتی را در افغانستان آموزش داده است.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد که حمایت‌های بین‌المللی از افغانستان ادامه می‌یابد و آمریکا نیز همچنان در روند صلح دخیل است تا آن را در مسیر بهتری هدایت کند.

بلینکن 26 فروردین ماه/حمل و یک روز پس از اظهارات رئیس جمهور این کشور درباره خروج نیروهای خارجی از افغانستان، سرزده وارد کابل شد و با مقامات افغان درباره اوضاع این کشور گفت‌وگو کرد .

وی چندی قبل نیز به «ان‌بی‌سی» گفت که صلح پایدار و عادلانه در افغانستان تنها درصورت رهبری روند صلح توسط افغان‌ها تامین می‌شود و به همین منظور نیز ما در حال تقویت دیپلماسی خود هستیم تا طرف‌های مختلف از جمله طالبان، دولت افغانستان، دیگر بازیگران کلیدی و کشورهای منطقه را گردآوریم تا در این مسیر حرکت کنند.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرده بود که اگر طالبان رسمیت و حمایت بین‌المللی می‌خواهد، با بروز جنگ داخلی این حمایت‌ها را به دست نخواهد آورد.

کلیدواژه