ثور 01, 1400 10:57 Asia/Kabul
  • طالبان حضور در نشست استانبول را مشروط به تحقق خواسته‌های این گروه دانست
    طالبان حضور در نشست استانبول را مشروط به تحقق خواسته‌های این گروه دانست

سخنگوی گروه طالبان گفته است که در صورت انجام شدن خواسته های ما، ممکن است در موضع خود درباره شرکت در کنفرانس استانبول تجدید نظر کنیم.

به گزاش رادیودری، ذبیح الله مجاهد افزود: ما در کنفرانس ترکیه با آن شرایطی که آنها می‌خواهند ما شرکت کنیم شرکت نمی‌کنیم. اگر درخواست‌ها و ملاحظات ما برای نشست برآورده شود، می‌توانیم در موضع خود تجدید نظر کنیم.

پیش از این شبکه تلویزیونی الجزیره با استناد به منبعی در شورای عالی مصالحه ملی افغانستان گزارش داده بود که گفته می‌شود کنفرانس درباره افغانستان در استانبول به دلیل امتناع نمایندگان گروه طالبان از شرکت در آن به تعویق افتاده است.

ضمیر کابلوف، فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه، رئیس بخش دوم آسیا از وزارت خارجه روسیه هم گفت که مسکو امیدوار است که طالبان سرانجام در کنفرانس استانبول در مورد افغانستان شرکت کنند.

کابلوف خاطرنشان کرد که مسکو مقدمات این رویداد را از نزدیک پیگیری می‌کند و روشن بود که اختلافات بین همه طرف‌های مذاکره کننده افغانستان هنوز هم بسیار زیاد است.

طالبان پیشتر اعلام کرده بود، تا زمانی که همه نیروهای خارجی از افغانستان خارج نشوند، قصد شرکت در این کنفرانس‌ها را ندارند. در ماه آوریل، مقامات آمریکایی تصمیم به عقب نشینی نیروها از افغانستان پیش از ۱۱ سپتامبر/20سنبله اعلام کردند، در حالی که پیش از این در مذاکرات در قطر، تاریخ خروج نیروهای خارجی  اول ماه می تعیین شده بود.

کلیدواژه