ثور 01, 1400 15:18 Asia/Kabul
  • وزیر دولت در امور صلح : طالبان به مذاکرات علاقه ندارند
    وزیر دولت در امور صلح : طالبان به مذاکرات علاقه ندارند

سعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح، می‌گوید که دولت افغانستان آمادگی کامل را برای اشتراک در نشست استانبول دارد؛ اما بر عکس، طالبان هیچ‌گونه علاقه‌مندی برای شرکت در این نشست ندارند.

به گزارش رادیو دری، نادری امروز (چهارشنبه، ۱ ثور) در مجلس نمایندگان گفت که جانب جمهوری اسلامی افغانستان در هر زمان آماده مذاکره و شرکت در نشست استانبول است.

به گفته او، نشست استانبول برای سه بار به تعویق افتاده است و دلیل آن نیز عدم آمادگی حوزه جمهوریت نبوده است.

وزیر دولت در امور صلح تأکید کرد که گروه طالبان نسبت به مذاکرات بی‌علاقه است و به همین دلیل نشست ترکیه به تعویق افتاده است.

بر اساس زمان تعیین‌شده، قرار بود نشست صلح استانبول در ۲۴ اپریل/4 ثور برای ده روز در ترکیه با میزبانی سازمان ملل، ترکیه و قطر برگزار شود.

طالبان در واکنش به اعلام زمان تکمیل خروج نیروهای امریکایی تا ۱۱ سپتامبر سال جاری میلادی اعلام کردند تا زمانی‌که تمام نیروهای خارجی از افغانستان خارج نشوند،‌ این گروه در هیچ نشستی در مورد صلح افغانستان شرکت نخواهد کرد.

با این حال زیر خارجه ترکیه می‌گوید که نشست صلح استانبول بدون حضور طالبان معنایی ندارد و این نشست به بعد از رمضان موکول شده است.

سخنگوی طالبان می‌گوید که اگر خواسته‌های این گروه برآورده شوند، این گروه در تصمیم خود برای شرکت تجدید نظر می‌کند.

ذبیح الله مجاهد؛ سخنگوی طالبان گفت که ممکن است در صورت برآورده شدن خواسته‌های این گروه، در موضع خود درباره شرکت در کنفرانس در استانبول تجدید نظر کند.

مجاهد افزود: «ما در کنفرانس ترکیه با آن شرایطی که آنها می‌خواهند ما شرکت کنیم شرکت نمی‌کنیم. اگر درخواست‌ها و ملاحظات ما برای نشست برآورده شود، می‌توانیم در موضع خود تجدید نظر کنیم».

 

تگ