ثور 01, 1400 17:22 Asia/Kabul
  • مقام روس: برگزاری نشست مذاکرات صلح افغانستان در استانبول در شرایط کنونی این کشور بی‌ معنی است
    مقام روس: برگزاری نشست مذاکرات صلح افغانستان در استانبول در شرایط کنونی این کشور بی‌ معنی است

نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان گفت، گروه طالبان، دولت و افغانستان هیچ اجماعی درباره نشست مذاکرات صلح این کشور در استانبول ترکیه ندارند و برگزاری این نشست در شرایط کنونی افغانستان بی‌معنی است.

به گزارش رادیو دری، «ضمیر کابلوف» نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان اظهارداشت که تعویق نشست مذاکرات صلح افغانستان در استانبول ترکیه قابل پیش ‌بینی بود زیرا تاکنون موضع گروه طالبان و دولت افغانستان، شورای عالی مصالحه و دیگر شخصیت‌ های سیاسی این کشور با یکدیگر منطبق نبود و درباره دستور کار این نشست توافقی وجود نداشت.

نشست مذاکرات صلح افغانستان بین دولت این کشور و گروه طالبان به منظور پایان جنگ و درگیری قرار بود، 24 آوریل(4 ثور 1400) در استانبول ترکیه برگزارشود اما «مولود چاوش اوغلو» وزیر امور خارجه این کشور روز سه شنبه اعلام کرد که این نشست به بعد از ماه رمضان موکول شده است.

بنا بر اعلام شورای عالی مصالحه افغانستان، نشست استانبول به دلیل مخالفت طالبان برای شرکت در آن به تعویق افتاده است.

گروه طالبان اعلام کرد، تا زمانیکه نظامیان خارجی در افغانستان حضور دارند در این مذاکرات شرکت نمی کند .

براساس توافقنامه ای که بین آمریکا و گروه طالبان در اواخر فوریه سال 2020 در دوحه قطر امضا شد ، نظامیان آمریکایی باید تا اول ماه می 2021(11 ثور1400) از افغانستان خارج شوند اما جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا چند روز پیش اعلام کرد ، خروج نظامیان آمریکایی به تاخیر افتاده و آنها تا 11 سپتامبر(20 سنبله) از افغانستان خارج می شوند.

کلیدواژه